Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,1 pkt m/m do 18,3 pkt w październiku, wynika z „Monitora Bankowego”, opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses..
Indeks prognostyczny m/m obniżył się o 5 pkt m/m do 11,3 pkt, a indeks ocen jest wyższy m/m o 4,9 pkt i wynosi 25,4 pkt.
„W listopadzie odnotowano poprawę odczytów m/m prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych wskaźników. W dalszym ciągu zauważalne jest słabnięcie spadkowego trendu obserwowanego od czternastu miesięcy w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 68 pkt, m/m jest wyższa o 13 pkt, a r/r jest niższa o 44 pkt. Z kolei prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 73 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r spadła o 40 pkt. Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 65 pkt, m/m jest wyższa o 16 pkt, a r/r spadła o 43 pkt” – powiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz cytowany w raporcie.
Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 2 pkt i w listopadzie wynosi minus 30 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 8 pkt, a r/r spadło o 30 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 1 pkt, a r/r jest niższe o 79 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 1 pkt. i wynosi minus 20 pkt.
„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt i wynosi obecnie 32 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 14 pkt, a r/r wzrost o 10 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 8 pkt, a r/r jest wyższe o 66 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m spadł o 3 pkt i wynosi 20 pkt” – czytamy w raporcie.
Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 9 pkt i wynosi minus 4 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 7 pkt, a r/r jest niższy o 52 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 31 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt i wynosi obecnie minus 17 pkt.
„Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 3 pkt i wynosi 15 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt, a r/r wzrósł o 4 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 25 pkt, a r/r jest wyższy o 19 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 2 pkt i wynosi obecnie 23 pkt” – czytamy również.
W listopadzie odnotowano m/m poprawę odczytów prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych wskaźników. Wyjątek stanowi projekcja dla rynku lokat długoterminowych osób indywidualnych oraz lokat długoterminowych przedsiębiorstw.
„W listopadzie odnotowano wyhamowanie spadkowego trendu obserwowanego od czternastu miesięcy w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 68 pkt, m/m jest wyższa o 13 pkt, a r/r jest niższa o 44 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 73 pkt, m/m jest wyższa o 11 pkt, a r/r spadła o 40 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 65 pkt, m/m jest wyższa o 16 pkt, a r/r spadła o 43 pkt” – napisano też w raporcie.
Listopadowy sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 10-24 bm. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 78 placówek bankowych z całego kraju, reprezentując wszystkie typy banków krajowych.
Źródło: ISBnews