PGE Energia Ciepła rozpoczęła budowę nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej, która składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy w Elektrociepłowni Bydgoszcz I, podała spółka. 16 stycznia nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego.
„Inwestycja w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wpisuje się w realizację celu Grupy PGE, który zakłada 70% udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030” – powiedział prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak, cytowany w komunikacie.
Nowa inwestycja gazowa w w Bydgoszczy to nowa kotłownia rezerwowo-szczytowa składać się będzie z czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy. Jej zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy, podano.
W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura zewnętrzna, w skład której prócz wymienionych kotłów wchodzić będą m.in. instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej, a także układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu, podano również.
Wykonawcą inwestycji na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I jest Energotechnika – Energorozruch S.A. Zakończenie realizacji planowane jest w I połowie 2023 roku.
Obecnie urządzeniami wytwórczymi w Elektrociepłowni Bydgoszcz I, zlokalizowanej na bydgoskich Jachcicach są obecnie 3 węglowe kotły wodne, uruchamiane w okresie niskich temperatur oraz w czasie planowanego postoju całkowitego głównej jednostki wytwórczej przy ulicy Energetycznej.
„Aktualnie jesteśmy również w fazie realizacji prac związanych z budową kolejnych jednostek wytwórczych, w tym m.in. źródła kogeneracyjnego zasilanego paliwem gazowym na terenie drugiej naszej lokalizacji tj. Elektrociepłowni Bydgoszcz II przy ulicy Energetycznej” – powiedział dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy Sebastian Wasilewski.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews