ArcelorMittal Poland rozpocznie w marcu modernizację wielkiego pieca nr 2. w dąbrowskim oddziale kosztem 720 mln zł, podała spółka.
„To będzie największa modernizacja wielkiego pieca przeprowadzana kiedykolwiek w Polsce. Dla ArcelorMittal Poland to także największy projekt inwestycyjny od czasu budowy walcowni gorącej w Krakowie” – powiedział dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Frederik Van De Velde, cytowany w komunikacie.
Van De Velde wskazał, że dzięki realizacji projektów badawczo-rozwojowych na wielkim piecu powstaną instalacje pilotażowe – zamknięty układ chłodzenia o innowacyjnej konstrukcji chłodnic oraz nowoczesna i proekologiczna oczyszczalnia gazu wielkopiecowego, co zwiększy efektywność wykorzystania wody chłodzącej oraz na zmniejszenie ilości odpadów i dalsze zagospodarowanie gazu wielkopiecowego jako paliwa.
Kolejnym działaniem zmniejszającym wpływ pracy pieca na środowisko jest wymiana zestawów dyszowych. Te nowe, dzięki dwóm lancom, będą mogły spalać gaz koksowniczy lub ziemny oraz pył węglowy. To pozwoli firmie zredukować emisje CO2, dodano.
Poza aspektami środowiskowymi, ważnym celem modernizacji jest zwiększenie niezawodności instalacji, podano także.
„Przed hutnictwem ogromne wyzwanie związane z dekarbonizacją. ArcelorMittal chce osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050. Pracujemy nad nowymi technologiami, ale jednocześnie ograniczamy emisje CO2 w obecnie pracujących instalacjach. Należy pamiętać, że stal jest materiałem, bez którego dekarbonizacja innych sektorów gospodarki nie będzie możliwa – wykorzystywana jest nie tylko w zrównoważonym transporcie, ale i do budowy odnawialnych źródeł energii, choćby turbin wiatrowych i paneli fotowoltaicznych” – skomentował prezes
ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar.
ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku, Amsterdamie, Paryżu, Luksemburgu oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji.
Źródło: ISBnews