Columbus Energy zawarł z dwoma podmiotami (spółką z siedzibą w Polsce oraz spółką z siedzibą w Ukrainie) umowę joint-venture, zakładającą utworzenie spółki w Ukrainie (JVC), która będzie prowadziła działalność w segmencie nowoczesnej energetyki, w tym OZE, na rynku ukraińskim (projektowanie, sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii i innych produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii na rzecz klientów prywatnych i przedsiębiorców), podał Columbus. Działalność JVC prowadzona będzie pod marką Columbus, przy wykorzystaniu produktów, zasobów technologicznych, sprzedażowych i marketingowych spółki.
Kapitał założycielski JVC wyniesie równowartość 1 mln UAH, w którym Columbus obejmie 60% udziałów dających prawo do 60% głosów na walnym zgromadzeniu JVC, a partnerzy obejmą pozostałe 40% udziałów dających prawo do 40% głosów na walnym zgromadzeniu JVC. Columbus będzie posiadał prawo do powoływania 2 członków (w tym przewodniczącego) organu nadzorczego składającego się z 3 osób oraz 1 członka (na stanowisku dyrektora generalnego) organu wykonawczego z 2-3 osobowego składu (przy czym w przypadku 3 osobowego składu, 1 członka organu wykonawczego wybiera organ nadzorczy JVC), podano.
„Ukraina to kolejny, po Republice Czeskiej rynek zagraniczny, gdzie chcemy wykorzystać nasz sprawdzony model sprzedażowy i wieloletnie doświadczenie. Mamy świadomość, że jest to rynek wymagający, ale równocześnie bardzo perspektywiczny. Obecnie tamtejsza energetyka jest zależna od paliw kopalnych i atomu. Odbudowa niezależności energetycznej jest dla Ukrainy priorytetem, co oznacza, że popyt na rozwiązania OZE przez najbliższe lata będzie tam olbrzymi. Nawet teraz, podczas wojny, jest spory popyt w regionach południowo-zachodnich na niezależność energetyczną” – skomentował prezes Columbus Energy Dawid Zieliński, cytowany w komunikacie.
Działalność zagraniczną Columbus rozpoczął w czerwcu ub.r., w Republice Czeskiej. Oficjalnie sprzedaż produktów ruszyła tam w sierpniu 2022 r. Początkowo była to fotowoltaika z magazynem energii, obecnie oferta została poszerzona o pompy ciepła i produkty dla segmentu B2B.
„W Ukrainie będzie wiele przetargów, międzynarodowych zleceń, związanych z odbudową po wojnie. Jako członek United Nations Global Connect przyglądamy się temu, jak świat przygotowuje się na czas 'po wojnie’. Chcemy być pierwsi i działać tak jak w Czechach, gdzie w niecałe pół roku udało nam się zaimplementować powtarzalny i skalowalny model biznesowy. Według wstępnych szacunków, w Czechach do końca marca br. zamontowaliśmy powyżej 300 instalacji i osiągnęliśmy ok. 30 mln zł przychodów, jednak szczegółowe dane zaprezentujemy w raporcie kwartalnym. Jak będzie w Ukrainie? Wszystko przed nami” – dodał Zieliński.
Umowa zawiera w szczególności zapisy regulujące ramowe zasady współpracy, zasady ładu korporacyjnego oraz procedury wyjścia stron z inwestycji. Strony ustaliły okres zakazu rozporządzania udziałami JVC do dnia 31 grudnia 2028 r. (lock-up). Columbus będzie miał zagwarantowane prawo pierwokupu udziałów od pozostałych stron umowy, w przypadku chęci sprzedaży udziałów JVC po okresie lock-up przez strony umowy na rzecz podmiotów trzecich, wskazano także.
Columbus Energy podaje, że jest liderem rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. W marcu 2023 r. spółka przeniosła się na rynek główny GPW z NewConnect.
Źródło: ISBnews