Typowe tempo inwestycji Orlen VC na poziomie 5-6 spółek rocznie pozwoli na wydanie środków głównych funduszu w części na inwestycje w perspektywie 3 lat od uruchomienia funduszu, czyli w ciągu ok. półtora roku. Docelowo, jeśli fundusz rozszerzy działalność na rynek amerykański, jego wartość powinna zostać co najmniej podwojona, poinformował ISBnews prezes Marek Garniewski.
„Kończymy obecnie dwie inwestycje, ta większa to trzecia i ostatnia na tym etapie inwestycja pośrednia, tu mówimy o kwocie 10 mln euro, a mniejsza to spółka z Niemiec o bardzo ciekawej technologii, ale nie chciałbym na razie zdradzać szczegółów” – powiedział Garniewski w rozmowie z ISBnews TV podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak podkreślił, fundusz cały czas przygląda się dużej liczbie innych spółek.
„W zeszłym roku mówiliśmy o ponad tysiącu spółek, które przeanalizowaliśmy, z których zainwestowaliśmy w pięć, w tym roku prawdopodobnie będzie podobnie. Typowe tempo inwestycji dla nas to właśnie 5-6 spółek rocznie, co pozwoli na wydanie środków głównych w części na inwestycje w perspektywie trzech lat od uruchomienia funduszu, czyli mamy jeszcze półtora roku do dwóch lat na wydanie pozostałej kwoty” – dodał prezes.
Zastrzegł, że nie będzie to 65% środków, które obecnie pozostały w funduszu, bo część środków fundusz rezerwuje na inwestycje w kolejnych rundach finansowania startupów, w których będzie obecny.
„Spodziewam się aktualizacji strategii funduszu na początku przyszłego roku, ale z naszej perspektywy widzimy, że jest potrzeba zwiększenia wartości funduszu i być może zmiany zasad jego funkcjonowania w kierunku funduszu evergreen, czyli takiego, który nie ma określonej daty zapadalności, z racji tego, że inwestujemy środki tylko jednego inwestora, czyli Orlenu” – powiedział Garniewski.
W jego ocenie, sama działalność PKN Orlen istotnie zwiększyła się po przejęciach Grupy Lotos i PGNiG, dlatego fundusz adresuje więcej rynków i trochę szerszy zakres branż. Widzi też potrzebę obecności w Stanach Zjednoczonych, bo w Europie liczba transakcji, ale też wyceny, istotnie spadły, co z jednej strony oznacza, że wróciły one do bardziej realnych poziomów, ale z drugiej, że trudniej znaleźć wartościowe spółki, które potrafiły lub będą potrafiły przetrwać ten trudny okres, który może potrwać jeszcze kwartał lub dwa.
„Powiedziałbym, że fundusz, jeżeli zwiększymy tickety inwestycyjne, a geografia miałaby zostać rozszerzona o USA, powinien zostać co najmniej podwojony” – podsumował prezes.
PKN Orlen powołał korporacyjny fundusz venture capital Orlen VC w marcu 2022 roku. Jego celem jest zainwestowanie ok. 100 mln euro w spółki technologiczne, oferujące przełomowe i innowacyjne rozwiązania.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews