PKN Orlen oczekuje spadku marż rafineryjnych do ok. 11 USD/bbl w 2023 r., podała spółka, podtrzymując prognozę w poprzedniego kwartału.
„Marża rafineryjna – w 2023 r. oczekujemy spadku marż rafineryjnych (r/r) do poziomu ok. 11 USD/bbl. W ciągu kolejnych kwartałów na rynki paliw powróci równowaga, do której przyczyni się spowolnienie aktywności gospodarczej w skali globalnej oraz stopniowy wzrost podaży paliw z sukcesywnie oddawanych do użytku nowych rafinerii w USA, w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Przewaga mocy rafineryjnych nad popytem przywróci rafineriom elastyczność reagowania na zmiany marż rafineryjnych” – czytamy w prezentacji wynikowej.
W II kw. br. – według stanu na 19 maja – modelowa marża rafineryjna wynosiła 11,7 USD/ bbl wobec 18,3 USD/ bbl w I kw. br., podano w prezentacji.
„Dyferencjał – w 2023 r. oczekujemy spadku dyferencjału (r/r) do poziomu ok. 5 USD/bbl w efekcie ograniczenia udziału REBCO w przerobie Grupy Orlen” – czytamy dalej.
Według stanu na 19 maja, dyferencjał wynosił 2,7 USD/bbl wobec 5,1 USD/bbl w I kw. 2023 r.
„Marża petrochemiczna – w 2023 r. oczekujemy spadku marż petrochemicznych (r/r) do poziomu ok. 1 100 euro/t w efekcie spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego oraz utrzymującej się inflacji” – napisano także.
Modelowa marża petrochemiczna w II kw. br. (wg stanu na 19 maja) to 1 072 euro/ t wobec 1 018 euro/t w I kw. br.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews