Wiedzę o finansach posiada 58% dzieci, a 56% potrafi zarządzać swoim budżetem, wynika z raportu Banku Pekao dotyczącego poziomu edukacji finansowej dzieci w Polsce. 59% ankietowanych rodziców wskazało, że ważną rolę w takiej edukacji powinien odgrywać sektor bankowy.
„Badanie ujawniło, że 88% rodziców uważa przekazywanie dzieciom wiedzy i umiejętności finansowych za istotne, głównie ze względu na możliwość nauczenia najmłodszych samodzielnego zarządzania finansami, oszczędzania oraz kontrolowania wydatków. Za najważniejsze źródła wiedzy w tym zakresie rodzice uważają siebie samych. Jednocześnie zauważają pozytywną rolę banków w edukacji finansowej najmłodszych, także kwestii uświadamiania młodym niebezpieczeństw mogących spotkać ich w tym obszarze” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Ponad połowa rodziców pozytywnie ocenia obecny poziom kompetencji finansowych swoich dzieci – 58% ankietowanych potwierdza posiadanie przez swoje pociechy wiedzy finansowej, a 56% jest zdania, że potrafią one zarządzać własnym budżetem, podkreślono.
„Wyniki przeprowadzonych przez nas badań budzą optymizm, pokazując otwartość dzieci i ich rodziców na edukację finansową. Wskazują też na dużą rolę, jaką może tu odegrać bank. Mamy nadzieję, że nasze produkty oraz liczne inicjatywy lokalne w szkołach, oraz nowa grywalizacja w samej aplikacji bankowej PeoPay Kids będą dla najmłodszych realnym wsparciem oraz źródłem wiedzy na temat oszczędzania i zarządzania własnym portfelem. Chcemy, aby nasze obecne i przyszłe działania wpłynęły na poziom wiedzy i kompetencji najmłodszych oraz stały się realnym wsparciem dla ich rodziców” – powiedział dyrektor Departamentu Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych w Banku Pekao Remigiusz Hołdys, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślają autorzy raportu Pekao, sektor bankowy ma coraz większą rolę w edukacji najmłodszych. Okazuje się, że rodzice, których dzieci korzystają z konta bankowego, w większości uważają, że posiadanie konta ma, dobry wpływ na dzieci – uczy je oszczędzania, zarządzania pieniędzmi i kontroli wydatków. Z obserwacji rodziców wynika, że dzieci lepiej radzą sobie z finansami od czasu, kiedy mają konto w banku (64% odpowiedzi). Rodzice zwracają także uwagę na wzrost poziomu samodzielności najmłodszych w obszarze finansów.
Dodatkowo rodzice doceniają możliwość wglądu w finanse swoich dzieci, którą zyskują dzięki założeniu im konta bankowego. 91% opiekunów przyznaje, że kontrolują regularnie saldo konta dziecka i najczęściej wykorzystują do tego aplikację mobilną banku. Monitorowanie wydatków najmłodszych jest przez rodziców uznawane za ważny element dbania o dobro swoich pociech. Mniej niż co dziesiąty rodzic wcale nie kontroluje wydatków dziecka, wskazano również.
„Przeprowadzone badanie pozwoliło także poznać poziom ucyfrowienia najmłodszych oraz ich nawyki w tym obszarze. Dane pokazują, że aż 89% dzieci posiada własnego smartfona i korzysta z niego głównie w celach rozrywkowych, z których najbardziej powszechnym jest używanie go do gier. Dodatkowo 23% dzieci ma na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację bankową (to 54% dzieci posiadających konto bankowe). Najmłodsi wykorzystują ją głównie do sprawdzania stanu konta, oszczędzania, sprawdzania historii transakcji oraz dokonywania płatności BLIK. Badanie pokazało, że Pekao znajduje się w czołówce banków najczęściej wybieranych przez rodziców w celu ucyfrowienia finansów swoich dzieci” – zakończono.
W przeprowadzonym przez bank badaniu wzięli udział rodzice i ich dzieci w wieku 9-13 lat oraz opiekunowie dzieci w wieku 6-8 lat. Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły edukacji finansowej oraz takich jej aspektów jak: źródła pozyskiwania wiedzy, motywacje do przekazywania dzieciom kompetencji w tym obszarze oraz zastosowania rozwiązań bankowych przez najmłodszych.
Źródło: ISBnews