Związek Banków Polskich (ZBP) spodziewa się wzrostu pozwów w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF, ale nie spodziewa się, aby był on drastyczny, poinformował prezes ZBP Tadeusz Białek.
„Oczekujemy wzrostu liczby pozwów w wyniku orzeczenia TSUE, ale spodziewamy się, by był to wzrost drastyczny. Według ostatnich dostępnych nam danych, wiemy o złożeniu 126 tys. pozwów. Do tego trzeba doliczyć kilka tysięcy pozwów, które już zostały złożone, ale nie dotarły jeszcze do banków” – powiedział Białek podczas telekonferencji z dziennikarzami.
Podkreślił, że banki będą preferowały drogę ugodową. Według podanych przez niego danych, do końca marca zawarto 60 tys. ugód.
„Ten proces się rozwija. Tylko w pierwszym kwartale liczba zawartych ugód wzrosła o 1/3” – powiedział Białek.
ZBP w swoich symulacjach zakłada, że pozwy złoży 75% posiadaczy kredytów frankowych i 25% tych, którzy kredyty już spłacili.
15 czerwca przed TSUE zapadł wyrok, który uznaje, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala bankom na uzyskanie tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu, ale już nie stoi na przeszkodzie, aby konsumenci uzyskali od banków wynagrodzenie za to, że bank korzystał z wpłaconych przez nich pieniędzy.
Źródło: ISBnews