Pracodawcy w Polsce opublikowali w czerwcu br. 280,2 tys. ofert pracy wobec 288 tys. rok temu, czyli o 2,9 mniej r/r i o 9,2% mniej m/m, wynika z raportu Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”. Średnia krocząca dynamik z trzech ostatnich miesięcy wynosi -4%, co oznacza, że popyt na pracowników w polskiej gospodarce jest trochę niższy niż przed rokiem.
„W danych z ostatnich miesięcy widać sporą zmienność. Od pół roku obserwujemy naprzemienne ujemne i dodatnie roczne dynamiki, dlatego najlepszą miarą faktycznej sytuacji na rynku rekrutacyjnym wydaje się średnia krocząca dynamik z trzech ostatnich miesięcy. Obecnie wynosi ona -4%, co oznacza, że popyt na pracowników w polskiej gospodarce jest trochę niższy niż przed rokiem. Jednak biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten wydaje się relatywnie niewielki” – czytamy w raporcie.
Aktualny wynik jest o 14 tys. niższy względem czerwca 2019 roku oraz o 32 tys. ofert niższy względem analogicznego miesiąca w 2021 roku. Jedynie w stosunku do czerwca 2020 roku obecny odczyt jest wyraźnie wyższy (o 34 tys. ofert), jednak należy pamiętać, że był to okres silnego kryzysu na rynku pracy w Polsce, który był spowodowany pandemią, podano także.
„W czerwcu 2023 roku duży przyrost liczby ofert pracy względem czerwca 2022 roku odnotowano w branży medycznej (wzrost o 15%) oraz w branży finansowej (wzrost o 13%). Nieco niższy wzrost zauważamy wśród prawników (9%) oraz pracowników fizycznych (2%)” – czytamy dalej.
W pozostałych badanych zawodach zanotowano duże spadki – są to marketingowcy (-15%), HR-owcy (-22%), a największy spadek w czerwcu r/r zanotowała branża IT (-34%), podkreślono.
CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski zauważył, że rynek pracy ustabilizował się na nieco niższym poziomie w porównaniu do zeszłorocznych rekordowych wyników i obecny poziom jest nadal relatywnie wysoki i pokazuje, że polscy przedsiębiorcy wciąż chętnie szukają nowych rąk do pracy.
Źródło: ISBnews