Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) w bieżącym roku wynosi 298,1 mln euro i jest o 6% wyższy r/r, podała spółka. Spółka oczekuje zdecydowanie lepszego II półrocza wobec pierwszych sześciu miesięcy br. i zakłada 'dopięcie’ w tym okresie kilku tematów akwizycyjnych.
„Backlogi są przyzwoite. Jest troszkę mniejsza dynamika, ale nie widzimy tutaj jakiegoś zagrożenia. Na [backlog] ASEE widać trochę spłaszczenie wakacyjne, ale na cały rok przyzwoicie. W Payten III kw. wygląda trochę lepiej. […] Nie ma powodu, żeby mówić że coś będzie słabiej czy gorzej. Spodziewamy się zdecydowanie lepszego II półrocza niż pierwszych sześciu miesięcy” – powiedział prezes ASEE Piotr Jeleński podczas videokonferencji.
Jeleński wskazał, że oczekuje zdecydowanie lepszego cash-flow w II półroczu, a także realizacji nowych zleceń w obszarach m.in. systemów transportowych, smart city, dedicated solutions, BPM. W bankowości zakłada 'business as usual’ przy dobrych dynamikach.
Wartość portfela według marży1 (przychody bez kosztów podwykonawstwa) wynosi 214,6 mln euro, o 11% więcej r/r, według stanu na 24 lipca, podano w prezentacji. Jednocześnie portfel zamówień Asseco SEE na III kwartał ma aktualnie wartość 71,6 mln euro i jest o 5% niższy r/r. Wartość portfela według marży1 na III kwartał wynosi 53,3 mln euro, o 8% więcej r/r, podano także.
„Tak więc w zakresie przewidywalności spodziewamy się raczej stabilnie do przodu zgodnie z oczekiwaniami rynku” – zaznaczył prezes ASEE.
W kwestii kontrybucji akwizycyjnej dodał, że tematy przesuwają się.
„Nie znaczy to, że tematy znikają. Jest ich bardzo dużo. Mamy jeden większy w Portugalii, gdzie czekamy na zgodę regulatora. Wszystko wskazuje na to, że zbliżamy się do końca. Przynajmniej tak oznajmił nam regulator. Zobaczymy czy uda się zamknąć na przełomie III i IV kw. Negocjowaliśmy jeden temat w Turcji, ale wyniki są zdecydowanie poniżej deklaracji i cały model wyceny jest nieaktualny. Albo zgodzimy się ze sprzedającym na modyfikację modelu, albo zarzucimy temat. Mamy też kilka mniejszych tematów nad którymi pracujemy. Dwa bardziej zaawansowane są w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Są bardzo ciekawe i komplementarne do nas. Mogą się zrealizować bardziej pod koniec roku. Myślę, że to są bardzo realne tematy” – wymienił Jeleński.
Podkreślił, że ASEE nie zamierza spowalniać dynamiki akwizycyjnej. Ponadto spółka ciągle wchodzi w kolejne linie biznesowe.
„W płatności organicznie, a jeżeli chodzi o inne obszary to wejście odbyłoby się przez nabycie czegoś dobrze osadzonego na rynku z bardzo dobrym produktem i dobrą bazą klientów” – wskazał prezes.
Według jego słów, spółka nie zakłada kontrybucji nowych akwizycji do wyników w II półroczu. Ponadto prezes ASEE wskazał, że rotacja pracowników spowolniła i zmalała presja na zasoby.
„Oczywiście wynagrodzenia trzeba wyrównywać ale to są takie codzienne, operacyjne ćwiczenia. Cała reszta 'business as usual'” – podsumował Jeleński.
Asseco South Eastern Europe zajmuje się działalnością holdingową, polegającą przede wszystkim na zarządzaniu liniami biznesowymi, których działalność koncentruje się w aktualnie należących do Grupy ASEE spółkach z sektora IT z regionu Europy Południowo-Wschodniej i Turcji, a także na inwestowaniu w nowe spółki w tym regionie. ASEE S.A. prowadzi również działalność operacyjną w zakresie sprzedaży usług i oprogramowania wspierającego kanały komunikacji z klientami i procesy biznesowe (contact center), a także rozwiązań uwierzytelniających. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews