Nuward – spółka koncernu EDF – złożyła wniosek do dozoru jądrowego ASN (fr. Autorité de Sûreté Nucléaire), o wydanie wczesnej opinii do planowanych rozwiązań projektowych i bezpieczeństwa dla technologii SMR Nuward, podała spółka. EDF chce rozwijać projekty energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR Nuward.
Złożenie dokumentacji projektowej i bezpieczeństwa (DOS) to początek procesu licencjonowania pierwszej elektrowni SMR Nuward we Francji. Dokumentacja zawiera założenia dotyczące bezpieczeństwa, ogólne ramy projektu oraz główne zasady działania i zarządzania ryzykiem dla SMR Nuward. Jest to pierwszy ważny krok przed złożeniem wniosku o budowę nowego obiektu jądrowego na bazie SMR Nuward we Francji.
„Jesteśmy zadowoleni, że otwieramy proces wstępnego licencjonowania. Czekamy na ocenę i zalecenia Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego. To kluczowe dla dalszego rozwoju projektu. Projekt jest częścią naszej strategii wspierania globalnej transformacji energetycznej, a SMR Nuward ma wyznaczać europejski standard referencyjny dla technologii SMR. Budowa pierwszego bloku referencyjnego SMR we Francji będzie dowodem skuteczności i przewagi konkurencyjnej technologii SMR” – powiedział dyrektor wykonawczy spółki Nuward Renaud Crassous, cytowany w komunikacie.
Równolegle Nuward realizuje swoją międzynarodową strategię wdrożeniową zacieśniając współpracę z kluczowymi globalnymi interesariuszami. W ramach podejmowanych inicjatyw rozpoczęła działania z kilkoma europejskimi dozorami jądrowymi, na czele z francuskim ASN, w celu przeprowadzenia wspólnego wczesnego procesu oceny projektowej technologii SMR.
W styczniu br. polska spółka Respect Energy i francuski EDF podpisały umowę o współpracy dotyczącej wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR Nuward.
Uruchomiony w marcu 2023 r. Nuward jest spółką zależną Grupy EDF, zajmującą się rozwojem małego reaktora modułowego (SMR).
Źródło: ISBnews