Zainteresowanie ogłoszeniami domów na sprzedaż było w lipcu br. o 24% wyższe niż w czerwcu, a także o 46% wyższe niż w lipcu ubiegłego roku, wynika z danych Nieruchomosci-online. Najczęściej poszukiwane są szeregówki lub bliźniaki o powierzchni 80-100 m2 oraz domy wolnostojące do 120 m2.
„Zainteresowanie ogłoszeniami domów na sprzedaż wzrosło z kilku powodów. Duże znaczenie mają wysokie ceny mieszkań. Część osób zorientowała się, że w cenie mieszkania w dobrej lokalizacji w dużym mieście, można kupić dom na przedmieściach lub w okolicznej miejscowości. Poza tym oferta dostępnych mieszkań jest coraz mniejsza. Kolejnym powodem większego zainteresowania domami jest to, że do poszukiwań wróciły osoby, które długo wstrzymywały się z decyzją o kupnie wierząc w spadki cen. Swoje robi też oczywiście Bezpieczny Kredyt 2%, ponieważ niemała część oferty domów wpisuje się cenowo w założenia tego programu” – powiedział PR manager w Nieruchomosci-online.pl Rafał Bieńkowski, cytowany w komunikacie.
W opinii agentów nieruchomości, którzy wzięli udział w badaniu nastrojów rynkowych, Polacy najczęściej poszukują dziś szeregówek lub bliźniaków o powierzchni 80-100 m2 oraz domów wolnostojących do 120 m2. Na wielu lokalnych rynkach agenci nieruchomości zauważają, że wzrósł popyt na domy wpisujące się cenowo w program Bezpieczny Kredyt 2%.
„Analiza ogłoszeń na Nieruchomosci-online.pl pokazuje, że w ofercie nie brakuje domów leżących blisko głównych miast i wpisujących się cenowo w BK2%. Według danych z początku sierpnia, w promieniu 20 km od Warszawy jest dostępnych ponad 1 tys. domów z ceną ofertową do 800 tys. zł, chociaż oczywiście w różnym standardzie. W takie samej odległości od Krakowa dostępnych jest ponad 800 takich ofert, a w przypadku Wrocławia czy Łodzi około 700” – dodał Bieńkowski.
Jak wskazuje badanie nastrojów rynkowych przeprowadzone po II kwartale br., pośrednicy są jednak podzieleni w prognozach dotyczących cen domów. 45% pośredników jest zdania, że w najbliższych miesiącach domy jeszcze podrożeją, a 42%, że obecne wysokie ceny ustabilizują się. Jedynie 13% agentów wierzy, że ceny mogą spaść.
Źródło: ISBnews