Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złożyła do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami Milisystem oraz Inno-Gene (w tym przypadku także o podejrzeniu popełnienia przestępstwa podawania nieprawdziwych danych dotyczących działalności tej spółki i jej akcji), podała Komisja.
Komisja złożyła zawiadomienie z uwagi na podejrzenie manipulacji w obrocie akcjami Milisystem, przeprowadzonej od 5 maja do 21 września 2022 roku, przez grupę osób fizycznych i podmiotów działających w porozumieniu. W związku z działalnością części tych osób oraz podmiotów Komisja już wcześniej złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami innych spółek, tj. Inventionmed, Softblue, Black Pearl, Devoran (obecnie: Devo Energy), Europejski Fundusz Energii, Boruta-Zachem (obecnie Hub.Tech), wskazano w komunikacie.
W przypadku Inno-Gene „Komisja złożyła zawiadomienie z uwagi na podejrzenie popełnienia w 2020 roku przestępstw związanych z publikowaniem nieprawdziwych informacji na temat spółki Inno-Gene SA oraz jej akcji. Przekazywane w raportach tej spółki informacje mogły wprowadzać w błąd inwestorów co do rzeczywistej sytuacji finansowej i organizacyjnej Inno-Gene SA. Działanie to mogło mieć na celu umożliwienie dokonywania transakcji sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie” – czytamy w komunikacie.
Oświadczenie Milisystem
„Zarząd Milisystem S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że komunikat Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 29 sierpnia 2023 r. dotyczący informacji o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami spółki Milisystem S.A. nie dotyczy Spółki ani jej organów, a akcjonariuszy. Zarząd Spółki oraz jej Rada Nadzorcza są wyczulone w zakresie nabywania akcji (m.in. okresy zamknięte i obowiązki notyfikacyjne) i prawidłowo realizują ciążące na nich obowiązki. Spółka nie posiada wiedzy o akcjonariuszach Spółki, poza zawiadomieniami przekazywanymi przez akcjonariuszy przekraczających wskazane prawem progi akcji. Obecny Zarząd funkcjonuje od stycznia bieżącego roku, a w latach poprzednich doszło do bardzo znaczących zmian w strukturze akcjonariatu, organach Spółki oraz profilu jej działalności.
Spółka nie ma też prawnych ani faktycznych możliwości kontroli akcjonariatu. Co więcej, Spółka próbowała potwierdzić stan posiadania jednego z głównych akcjonariuszy, ale ani GPW w Warszawie S.A. ani KDPW S.A. nie były w stanie pomóc Spółce w tym zakresie.
Spółka oświadcza, że nie była informowana o jakichkolwiek czynnościach związanych z przedmiotowym zawiadomieniem.
Spółka konsekwentnie realizuje obraną strategię rozwoju i przedmiotowe zawiadomienie w żaden sposób nie zakłóca jej realizacji.
Jednocześnie Spółka wskazuje, że w przypadku naruszenia jej dobrego imienia podejmie odpowiednie kroki prawne w celu ochrony swoich słusznych interesów. „
Oświadczenie Inno-Gene
„Z uwagą śledzimy ostatnie wydarzenia i informacje na temat naszej spółki, które ukazały się w mediach w kontekście zawiadomienia do prokuratury od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Z pełną świadomością chcemy przede wszystkim podkreślić, że deklarujemy pełną transparentność i chęć współpracy z właściwymi organami w trakcie wszelkich działań kontrolnych czy śledczych.
Na chwilę obecną żadne organy państwowe nie kontaktowały się z Zarządem Spółki, w związku z czym nie są nam znane szczegóły sprawy i trudno nam jest to teraz komentować.
Emitent już w roku 2020 sam złożył zawiadomienie do KNF i prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez manipulowanie kursem akcji. Współpracował również z KNF w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających, przekazując w 2021 roku pełną posiadaną dokumentację merytoryczną potwierdzającą wszystkie publikowane raporty.
W lipcu br. kara pieniężna nałożona przez KNF na Prezesa Zarządu została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po złożonej skardze.
Należy podkreślić, że wszelkie informacje, które były udostępniane publicznie, miały na celu prawidłowe i rzetelne informowanie o stanie naszej działalności i perspektywach podpisywanych umów.
Nie unikamy odpowiedzialności i jesteśmy gotowi do ponownego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Jesteśmy pewni, że przeprowadzone postępowania potwierdzą prawidłowość naszych działań. Zgłoszenie do prokuratury przez KNF traktujemy z pełną powagą i jesteśmy otwarci na współpracę na każdym etapie tego procesu. Chcemy zapewnić, że będziemy kontynuować działalność w najwyższych standardach etycznych i prawnych, aby ostatecznie wyjaśnić wszelkie wątpliwości i kontynuować naszą misję w dziedzinie biotechnologii.
Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyliście, i chcemy Was zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby być godnymi tego zaufania.”
Źródło: ISBnews / Spółka