Pracodawcy w Polsce opublikowali w sierpniu br. 292,8 tys. ofert pracy – tj. o 7% mniej r/r i o 2% więcej m/m, wynika z raportu Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”. Liczba ofert pracy w sierpniu wzrosła o ponad 7 tys. wobec lipca.
„Choć sierpniowe wyniki przyniosły spadki dynamiki nowych ofert pracy, to spadki te są nadal na tyle nieznaczne, że nie wyciągałbym z nich alarmujących wniosków. Jeśli spojrzymy na nie z szerszej, kilkuletniej perspektywy, to wyraźnie widać, że rok 2023 to na razie rok wyjątkowego spokoju na polskim rynku rekrutacyjnym. Miesięcznie przyrosty nowych ofert pracy oscylują wokół poziomu 290-300 tys. Do rekordowych czasów 2022 roku, kiedy wskaźnik ten sięgał 360 tys., jest więc dość daleko, ale równie daleko jest nam do czasów pandemicznych, kiedy przyrosty sięgały zaledwie 150-200 tys. Ten spokój po latach turbulencji był pracodawcom potrzebny, żeby ustabilizować swoje przedsiębiorstwa do – miejmy nadzieję – czekającego nas kolejnego przyspieszenia” – powiedział CEO Element. System Rekrutacyjny Maciej Michalewski, cytowany w komunikacie.
W sierpniu 2023 roku w większości badanych zawodów zanotowano spadki liczby ofert pracy w ujęciu rocznym.
„Największy przypada na branżę HR – pracodawcy opublikowali aż o 35% mniej ofert niż w sierpniu 2022 roku. Spadki są widoczne również wśród informatyków (-29%), prawników (-24%) i finansistów (-20%)” – czytamy w komunikacie.
W sierpniu w zawodach związanych z opieką medyczną oraz pracą fizyczną odnotowano wzrosty r/r o 5%.
Jak oceniła partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Magdalena Marcinowska, „w ostatnim roku oferta benefitowa pracodawców dość wyraźnie się rozrastała”.
„Widać było, że pracodawcy patrzyli sobie nawzajem na ręce i nie chcieli mieć gorszego pakietu pozapłacowego niż konkurenci. W sierpniu ta tendencja uległa przełamaniu i liczba benefitów przypadająca na jedną ofertę pracy lekko spadła. Czy to tylko jednorazowy, przypadkowy spadek? A może sytuacja na rynku pracy zaczęła się odwracać i pracodawcy zaczynają nieco bardziej zachowawczo podchodzić do kosztów pracy, w tym tych pozałacowych? Miejmy nadzieję, że prawdziwy jest ten pierwszy scenariusz, ponieważ gospodarka przyspiesza, inflacja spada i nic nie zapowiada zbliżających się kłopotów. Jednak na dzisiaj nie da się tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Odpowiedź przyniosą kolejne miesiące” – oceniła Marcinkowska.
Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Badanie zawiera też analizę ilościową zawartości ofert pracy przeprowadzone na losowej próbie 1000 nowych ofert opublikowanych na portalach Pracuj.pl i OLX.pl.
Źródło: ISBnews