Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisał porozumienie o współpracy z Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dotyczące modułowych reaktorów jądrowych SMR, podała spółka.
Porozumienie ma na celu wypracowanie zasad współpracy umożliwiającej rozwój SMR-ów opartych na technologii BWRX-300 w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz w Europie Środkowej i Wschodniej. Kooperacja ma wykorzystywać unikalne doświadczenia ENEC przy budowie elektrowni w Barakah, która została zbudowana na czas i w ramach budżetu oraz otwiera drogę do współpracy dotyczącej finansowania budowy reaktorów BWRX-300, podkreślono.
„To porozumienie o współpracy ustanawia nowy etap w realizacji naszych planów zwiększania zaangażowania w energetykę jądrową na całym świecie, a także dzielenia się naszym doświadczeniem oraz fachową wiedzą w przyspieszaniu transformacji energetycznej i dochodzeniu do zeroemisyjności. Rozwój elektrowni jądrowej w Barakah, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest katalizatorem dla innowacji oraz badań i rozwoju w nowych obszarach, włączając w to SMR-y, które dogłębnie obecnie analizujemy. Są one dla nas możliwością dalszego rozwoju, tak samo jak inne technologie nowej generacji. Potrzeba zwiększania mocy wytwórczych w energetyce jądrowej jest globalna, jeśli mamy sprostać celom klimatycznym. Z entuzjazmem rozpoczynamy współpracę z Orlen Synthos Green Energy, której celem będzie wspieranie procesu dekarbonizacji w Polsce i innych częściach Europy” – powiedział CEO i dyrektor generalnego ENEC Mohamed Ibrahim Al Hammadi, cytowany w komunikacie.
„Zawarcie porozumienia pomiędzy OSGE a ENEC – najbardziej dzisiaj na świecie doświadczoną firmą w budowie reaktorów jądrowych na czas i w budżecie, jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju projektu budowy floty reaktorów SMR w Polsce” – dodał inicjator budowy SMR-ów w Polsce Michał Sołowow.
„To bardzo dobra wiadomość, że nasz program budowy floty reaktorów BWRX-300 na terenie Polski, Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii będzie teraz wspierany przez tak znakomitego partnera. ENEC niesie ze sobą unikalne doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości obowiązującymi w przemyśle jądrowym, realizuje projekty w założonym czasie i budżecie. Bardzo się cieszę, że ENEC uznał rozwój SMR-ów za istotny dla przyszłości energetyki jądrowej. Głęboko wierzę, że dzięki tej współpracy robimy znaczący krok naprzód w światowym rozwoju technologii SMR” – ocenił prezes OSGE Rafał Kasprów.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Firma chce odegrać wiodącą rolę we wdrażaniu modułowych reaktorów jądrowych w Polsce.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do 2018 r.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,5 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews