Grupa Orlen sfinalizowała zakup farm wiatrowych Ujazd, Dobrzyca oraz Dominowo od EDP Renewables Polska, o łącznej mocy 142 MW, podał koncern. Umowa dotyczy jednych z najbardziej efektywnych jednostek onshore w kraju. To kolejna akwizycja odnawialnych źródeł energii zrealizowana w tym roku przez Grupę Orlen, która dysponuje obecnie blisko 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych.
„Orlen sukcesywnie realizuje strategie, której celem jest zapewnienie Polakom niskoemisyjnej i atrakcyjnej cenowo energii. Lądowe farmy wiatrowe odgrywają zasadniczą rolę w naszych działaniach. Sfinalizowana umowa wzmacnia potencjał wytwórczy koncernu, powiększając go o jednostki wyposażone w najnowocześniejsze turbiny wiatrowe w kraju. Ta inwestycja pozwoliła nam osiągnąć 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych, potwierdzając pozycję Orlenu jako jednego z wiodących podmiotów w obszarze transformacji energetycznej Polski” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Sfinalizowana transakcja z EDP Renewables obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Dobrzyca (49,9 MW), Ujazd (30 MW) oraz Dominowo (62,4 MW). Ostatnia z nich wykorzystuje m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach długości 76,2 m. To jedne z największych turbin onshore w kraju. Jednostki o łącznej mocy 142 MW mogą zostać rozbudowane o instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy do ok. 160 MW, wykorzystując do tego już istniejące przyłącze sieciowe (tzw. cable pooling). Podnosi to atrakcyjność przejętych aktywów. Ich bezpośrednim właścicielem jest spółka Orlen Wind 3.
W 2022 roku lądowe farmy wiatrowe funkcjonujące w ramach Grupy Orlen wyprodukowały prawie 747 GWh energii elektrycznej. Dzięki finalizacji transakcji z EDP Renewables koncern obecnie posiada w swoim portfelu 13 farm wiatrowych zlokalizowanych na lądzie.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews