Monety bulionowe to chętnie wybierany sposób inwestowania w złoto fizyczne. Najstarszą i do dziś najbardziej prestiżową monetą inwestycyjną jest Krugerrand. Czemu zawdzięcza swoją sławę, jak ją rozpoznać i kiedy warto inwestować w złoto?
Skąd się wzięło złoto bulionowe?
Krugerranda pierwszy raz wybito w 1967 roku w RPA. Nazwa monety pochodzi od nazwiska wieloletniego prezydenta tego kraju urzędującego w latach 80. i 90. XIX wieku oraz waluty RPA, jaką jest rand. Krugerrand wyznaczył standard złota bulionowego, który obowiązuje do dziś. Jego główne założenia, to:
- moneta zawiera jedną uncję trojańską czystego złota (choć na rynku dostępne są dziś warianty mniejsze, np. 1/2 czy 1/4 uncji),
- wartość monety wynika z masy kruszcu z niej zawartego (nie jest tutaj istotny umowny nominał, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym pieniądzu fiducjarnym).
Zgodnie z tą zasadą, moneta jest warta mniej więcej tyle, ile rynkowa wartość kruszcu, z którego została wykonana (na cenę w relatywnie małym stopniu wpływa też marża sprzedawcy i pośredników). Krugerrand nie ma określonego nominału, natomiast na innych współczesnych monetach bulionowych wskazuje się nominał, jednak ma on wymiar symboliczny – jest dużo niższy niż rynkowa wartość złota zawartego w wyrobie. Dla przykładu dla Wiedeńskiego Filharmonika 1 oz jest to 100 euro, a Amerykańskiego Bizona – 50 dolarów (rzeczywista rynkowa wartość tych monet w październiku 2023 to około 8 800 zł).
Krugerrand a inne monety bulionowe
Produkcja Krugerranda na szeroką skalę ruszyła na początku lat 70. XX wieku. Szybko zyskał ogromną popularność na światowych rynkach. Swój udział w tym miała osłabiona kondycja globalnej gospodarki w tamtym okresie. Rosnąca inflacja, kryzys paliwowy, a także upadek systemu Bretton Woods – wszystko to przyczyniało się do wzrostu cen złota i rosnącej popularności tego kruszców wśród inwestorów.
Swoje monety bulionowe szybko zaczęły wydawać też inne kraje – w 1979 roku na rynku zadebiutował Kanadyjski Liść Klonu, a w kolejnym dziesięcioleciu swoje monety wybijały już USA, Australia i Wielka Brytania. Konkurenci wyraźnie osłabili pozycję Krugerranda, zwłaszcza że wiele krajów zastosowało sankcję na złoto pochodzące z RPA, gdzie funkcjonował system apartheidu. Po jego zniesieniu pozycja Krugerranda zaczęła znów rosnąć. W 2018 roku odzyskał tytuł najlepiej sprzedającej się moneta świata. Współcześnie to wyrób rozpoznawalny w każdym zakątku globu i charakteryzuje się wysoką płynnością.
Jak wygląda Krugerrand?
Cechą charakterystyczną tej monety jest niewielka domieszka miedzi, która nadaje jej unikalny złotobrązowy kolor. Jednocześnie Krugerrand zawiera pełną uncję złota (31,1 g) – dodatek miedzi to około 2,8 g, co sprawia, że cały wyrób jest nieco cięższy niż klasyczne monety (waży dokładnie 33,93 g).
Na awersie Krugerranda umieszczono profil wspomnianego już Paula Krugera, a na rewersie galopującą antylopę springbok. Na monecie znajdziemy także informację o próbie i czystości złota oraz roku jej wybicia.
Czy warto inwestować w monety bulionowe?
Złoto powszechnie uznaje się za bezpieczną przystań – inwestycję o niskim ryzyku, pozwalająca zabezpieczyć kapitał podczas zawirowań na rynkach finansowych. Z tego powodu jest chętnie wybierane jako element strategii dywersyfikacji portfela. Ceny królewskiego kruszcu są też względnie stabilne i mają tendencję do systematycznego wzrostu w długim horyzoncie czasu, dlatego wiele osób kupuje złoto, aby zabezpieczyć się przed działaniem inflacji.
Warto jednocześnie pamiętać, że nie każdy złoty wyrób jest złotem inwestycyjnym. Za takie prawo uznaje sztabki oraz monety bulionowe wysokiej próby (składające się w całości lub prawie całości z czystego kruszcu). Krugerrand, choć posiada niewielką domieszkę miedzi, mieści się w tej kategorii – złoto stanowi więcej niż 90% całego stopu. Warto też wiedzieć, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, a sprzedając je z zyskiem po upływie 6 miesięcy, nie trzeba płacić podatku dochodowego.
Krugerranda, a także inne monety bulionowe oraz sztabki sprzedaje salon złota inwestycyjnego ASCOIN.
Artykuł sponsorowany