Największe podmioty planują wyraźny wzrost nakładów inwestycyjnych w IV kw. br., wśród średnich firm panują słabe nastroje inwestycyjne, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP). Perspektywy inwestycyjne poprawiały się zdecydowanie w firmach wytwarzających dobra konsumpcyjne,
„W świetle wyników SM NBP klimat inwestycyjny w SPN jest zróżnicowany: słabym nastrojom w średnich przedsiębiorstwach towarzyszy optymizm w grupie największych firm. Największe podmioty formułują optymistyczne plany dotyczące nowych inwestycji (zarówno na najbliższy kwartał jak i na rok), a także planują wyraźny wzrost nakładów w kolejnym kwartale. Pozytywny klimat inwestycyjny utrzymuje się także m.in. w krajowych przedsiębiorstwach prywatnych i u nieeksporterów, a w przekroju branżowym: w budownictwie oraz w przemyśle. Perspektywy inwestycyjne poprawiały się zdecydowanie także w firmach wytwarzających dobra konsumpcyjne, przy szczególnie wyraźnej zmianie wśród producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Podkreślono, że wśród czynników utrudniających rozwój firm nadal największą rolę odgrywają rosnące koszty materiałów i surowców (17% wskazań), choć znaczenie tego czynnika w ostatnich kwartałach się zmniejsza.
59% inwestorów zamierza sfinansować planowane inwestycje ze środków własnych, podano także.
„Wyniki SM NBP potwierdzają jednocześnie małe znaczenie barier finansowych w kontekście planów rozwojowych firm – 4,3% firm informowało o trudnościach z dostępnością finansowania kredytowego. Można to wiązać m.in. z rosnącym od lat i rekordowo wysokim stopniem samofinansowania działalności inwestycyjnej – aż 59% inwestorów zamierza sfinansować planowane inwestycje ze środków własnych. W tym czasie równolegle obniżało się i jest historycznie niskie deklarowane znaczenie kredytów w finansowaniu inwestycji (19% inwestorów planowało sfinansować nowe inwestycje z tego źródła). W przypadku korzystania ze źródeł obcych od 4 lat inwestorzy częściej niż po kredyt sięgają bowiem po inne pozabankowe źródła finansowania tych nakładów (22%)” – czytamy dalej w raporcie.
Źródło: ISBnews