Na rynku kredytów korporacyjnych wciąż dominują kredyty złotowe, ale dynamika wzrostu zaciągania kredytów walutowych rośnie znacznie szybciej, wynika z raportu „Bankowość biznesowa w Polsce. Rola gospodarcza, trendy rynkowe i perspektywy rozwojowe” przygotowanego przez Bank Pekao.
„Kredyty udzielane w złotych stanowią dominującą część zobowiązań sektora przedsiębiorstw wobec krajowych banków, odpowiadając w sierpniu 2023 r. za około 70% ich łącznego wolumenu. Po 2010 roku niemal dwukrotnie wyższe tempo rozwojowe wykazywały jednak kredyty walutowe (w przygniatającej mierze udzielane w euro), których wolumen zwiększył się pomiędzy grudniem 2010 a sierpniem 2023 r. łącznie aż o 126% (wobec wzrostu kredytów złotowych o 69%)” – czytamy w raporcie.
„Wyższa dynamika r/r kredytów walutowych przedsiębiorstw została podtrzymana również w ostatnich, trudniejszych dla tej części sektora bankowego latach” – czytamy również.
Od początku 2019 roku ich wartość liczona w miliardach złotych wzrosła łącznie o ponad 20%, przy 4% wzrostu zaangażowań złotowych. Obecny okres wyższej dynamiki r/r kredytów walutowych trwa nieprzerwanie od lipca ub.r., przy czym nawet ostatnie dostępne odczyty były wciąż dodatnie (choć znacznie słabsze niż jeszcze kilka miesięcy temu), podczas gdy kategoria kredytów złotowych notuje od kwietnia 2023 r. spadek r/r, wskazano.
Przyczyn szybciej rosnącej dynamiki kredytów walutowych analitycy Banku Pekao upatrują w różnicach w oprocentowaniu i sytuacji na rynku walutowym.
„Różnice w oprocentowaniu kredytów złotowych i walutowych sprzyjają poszukiwaniu tańszych alternatyw dla finansowania w PLN – tym bardziej, że rosnąca część przychodów firm generowana jest właśnie we wspólnej walucie. Wynika to zarówno z postępującej ekspansji zagranicznej, jak i utrzymującej się silnej orientacji polskiego eksportu na kraje UE, głównie Niemcy i inne państwa Eurolandu” – napisali w raporcie.
„Silniejszy wzrost wolumenu kredytów walutowych na przestrzeni całego okresu jest również pochodną zmian kursu walutowego – pomiędzy grudniem 2010 r. a sierpniem 2023 r. złoty osłabił się względem euro o około 15% (w skrajnym momencie, w październiku 2022 r. nawet o 23%). Deprecjacja polskiej waluty w sposób automatyczny podnosi zaś złotową wartość kredytów firm denominowanych w euro, niezależnie od zmian ich popytu na finansowanie bankowe” – czytamy dalej.
Połączonym tego efektem było znaczące przyspieszenie dynamiki kredytów walutowych dla firm, która w kulminacyjnym momencie (styczeń br.) osiągnęła poziom 27% r/r, podano.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews