W ten czy inny sposób z transformacją cyfrową stykamy się na co dzień. Jest obecna w wielu obszarach życia. W tę stronę podążają wszystkie firmy, które chcą zachować konkurencyjną pozycję na rynku i stawiać na rozwój. Jednym z narzędzi wspierających transformację procesów biznesowych są systemy ERP.
Z programów komputerowych korzysta się od dziesięcioleci. W zależności od tego, jaki jest profil działalności, inne profesjonalne rozwiązania są używane. Jednocześnie są takie aspekty działalności jak zarządzanie, które są istotne w każdej organizacji. Właśnie w tym sprawdza się system ERP.
Czym jest system ERP?
Abyśmy mogli zastanowić się, dlaczego w odniesieniu do transformacji cyfrowej w biznesie coraz częściej pojawia się pojęcie systemu ERP, musimy wiedzieć, co to takiego jest. ERP jest skrótem od angielskich słów Enterprise Resource Planning i jest oprogramowaniem służącym do kompleksowego planowania i zarządzania wszystkimi procesami, jakie wiążą się z działalnością. Przez lata powstało sporo programów do zarządzania, dlaczego więc to system ERP jest tym, po który sięga coraz więcej przedsiębiorców?
Dlaczego właśnie system ERP?
Każdy system ERP składa się z połączonych ze sobą modułów. Mają one różne funkcje i pozwalają na generację różnego rodzaju dokumentów w zależności od tego, pod kątem jakiego działu je zaprojektowano. Jeśli będzie to moduł dedykowany pracy w magazynie, to pozwoli na zmianę stanów magazynowych, planowanie dostaw, generowanie wydań zewnętrznych i wewnętrznych itd. Natomiast w module dla księgowości będą wzory dokumentów księgowych, da się prowadzić rozliczenia i księgi rachunkowe.
Do tego momentu system ERP wygląda, jakby składał się ze specjalistycznych programów. Jednak w odróżnieniu od pojedynczych narzędzi, tutaj dane generowane i przetwarzane przez użytkowników modułów trafiają do jednej wspólnej bazy danych. Oznacza to, że będą mieli do nich wgląd wszyscy pracownicy również z innych działów. To jedna z istotnych zalet, ale nie jedyna.
System ERP – sposób na wydajną i efektywną pracę
Wśród założeń transformacji cyfrowej jest zwiększenie wydajności, oszczędność czasu i wygoda. Pod tym względem system ERP sprawdza się doskonale. Wspólna baza danych dla całej firmy znacząco skraca łańcuch komunikacyjny, a pracownicy widzą zmiany w czasie rzeczywistym. ERP daje również dostęp do wielu wskaźników w jednym miejscu, dlatego można generować różnego rodzaju analizy i raporty.
Systemy ERP to intuicyjne programy, w których wiele czynności jest zautomatyzowanych. To oznacza krótszy czas wykonywania poszczególnych czynności i mniejsze ryzyko błędów.
Przed wdrożeniem systemu ERP
Nie bez powodu popularność systemów ERP stale rośnie. Pomogą zoptymalizować pracę i poprawić efektywność. Zanim jednak takowy u siebie wdrożymy, musimy się dobrze do tego przygotować. Jest wiele kwestii, jakie należy przemyśleć. Musimy określić swoje potrzeby i to, jakie cele biznesowe chcemy osiągnąć. Najlepiej w pracę nad wyborem narzędzia zaangażować przedstawicieli działów, w których pracownicy będą z ERP korzystać, bo to oni wiedzą, co jest dla nich niezbędne.
Artykuł sponsorowany