Kluczowym ekodziałaniem dla 75% Polaków jest oszczędzanie energii, wynika z badania theprotocol.it. Ograniczenie podróży samochodem, zmniejszenie emisji CO2 czy zakupy w stylu eko uznawane są przez Polaków jako te mniej istotne.
Spośród zachowań i idei ekologicznych najistotniejsze jest dla badanych oszczędzanie energii (jako ważne wskazało je 3/4 badanych). Podobny wynik (74%) uzyskał recykling lub segregacja śmieci, zaś listę trzech najważniejszych kwestii zamyka ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin, która jest istotna dla 70% respondentów. Na drugim biegunie znajdują się: ograniczenie zbędnych podróży samochodem, na które wskazuje tylko 50% badanych, i odpowiedzialne ekologiczne zakupy (53%), czyli zachowania wymagające zmian w stylu życia, wynika z badania „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024”.
„A jak ewentualny dalszy wzrost cen energii wpłynąłby na postawę Polek i Polaków? Podstawowym obszarem, w którym badani szukaliby w takiej sytuacji oszczędności, jest zwiększenie efektywności ładowania sprzętu (chodzi zatem np. o ładowanie telefonu w momencie, kiedy bateria jest niemal zupełnie rozładowana; takiej odpowiedzi udzieliła połowa – 49% respondentów). Efektywne używanie trybu czuwania urządzeń cyfrowych wdrożyłoby w codzienność 46% badanych” – czytamy w komunikacie.
Świadomość ekologiczna w zakresie korzystania z technologii rośnie i przejawia się w ocenie ich wpływu na środowisko. Szczególnie wysoko pod kątem zrównoważonego rozwoju oceniono rozwiązania chmurowe, które zdaniem 46% badanych mają pozytywny wpływ na środowisko. Przekonanie to może wynikać z faktu, że chmura umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zasobami, redukując potrzebę fizycznego używania dodatkowego sprzętu i związanej z nim konsumpcji energii.
Z kolei serwisy streamingowe (jako nośnik rozrywki eko) zostały ocenione jako korzystne dla środowiska przez 38% badanych. Około 1/3 respondentów oceniła pozytywnie wpływ wywierany na środowisko przez internet rzeczy, rozbudowane centra danych oraz sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, podkreślono.
58% badanych uważa, że korzysta z technologii w sposób świadomy, a 42% podkreśla, że dba o to, by nie nadużywać ich na co dzień, wskazano również.
„Nasze zaangażowanie w zachowania proekologiczne ma charakter mocno pragmatyczny. 7 na 10 Polaków zwraca uwagę, że często lub zawsze pamięta o odłączeniu ładowarki od gniazda, gdy sprzęt jest naładowany, a 2/3 z nas ładuje baterię sprzętu tuż przed wyczerpaniem. To podkreśla, jak istotny jest dla nas czynnik ekonomiczny, bo ma bezpośrednie przełożenie na wysokość opłat za prąd. Z drugiej strony warto też zauważyć, że staramy się dbać o to, by w sposób zrównoważony używać sprzętu – ok. 60% z nas wyłącza funkcje, z których nie korzysta, usuwa niepotrzebne zdjęcia czy wypisuje się z niepotrzebnych newsletterów” – powiedziała specjalistka ds. marketingu w theprotocol.it Alicja Gaładyk-Korytko, cytowana w materiale.
Gdy zmiany mogą zburzyć komfort nie tylko codziennych aktywności, ale też cyfrowych doświadczeń, jesteśmy mniej skłonni do działania. Przykładowo tylko 22% Polek i Polaków w imię ekologii jest gotowa oglądać materiały wideo w niższej rozdzielczości. To sugeruje, że niektóre prośrodowiskowe praktyki mogą być trudniejsze do przyjęcia.
Wśród działań, jakie badani mogą podejmować w życiu prywatnym, aby zmniejszyć negatywny wpływ technologii na środowisko naturalne, najczęściej deklarowaną praktyką jest regularne usuwanie zbędnych plików z komputera, które wskazuje 63% respondentów. Ograniczenie czasu korzystania z mediów społecznościowych to działanie wskazane przez połowę badanych. Listę trzech najczęściej wybieranych zachowań ekologicznych zamyka rzadsze ładowanie baterii w sprzętach, które zadeklarowało 42% uczestników ankiety, zakończono.
Raport „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie theprotocol.it w styczniu 2024 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza online) na grupie 774 pracujących Polaków w wieku 18-65 lat posiadających pracę. W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowniczek i pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.
Źródło: ISBnews