Rząd przyjął rozporządzenie umożliwiające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udzielanie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi, podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Biura powiatowe ARiMR będą przyjmować i rozpatrywać wnioski bezzwłocznie po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
Przyjęte dziś przez Radę Ministrów przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR umożliwiają Agencji udzielanie w 2024 r. pomocy dla producentów rolnych:
– którzy ponieśli straty w wyniku zalania wodami powodziowymi użytków rolnych, na których pozostały niezebrane plony kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw;
– w których gospodarstwach rolnych poniesione zostały straty powstałe na skutek powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. i zostały oszacowane przez powołane przez wojewodę komisje do szacowania szkód.
Straty w niezebranych uprawach będą weryfikowane na podstawie map działek z uprawami z bazy referencyjnej ARiMR oraz map satelitarnych IMiGW z określonym obszarem użytków rolnych zalanych wodami powodziowymi. Na obszarze powiatów, dla których ogłoszono stan klęski żywiołowej, ww. uprawy rolne zostały utracone w 100%.
Pomoc w formie dotacji dla producentów rolnych będzie przyznawana w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji, na wniosek producenta rolnego, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na stronach internetowych przez nią administrowanych, złożony nie później niż:
– do 15 listopada 2024 r. – przy ubieganiu się o pomoc przy stawce 4 tys. zł na 1 ha powierzchni uprawy soi i 5 tys. zł na 1 ha powierzchni pozostałych, wymienionych w rozporządzeniu upraw;
– do 29 listopada 2024 r. – przy ubieganiu się o pomoc na III i IV ratę podatku rolnego. Warunkiem udzielenia pomocy na III i IV ratę podatku rolnego będzie dołączenie do wniosku o pomoc protokołu strat oszacowanych przez powołaną przez wojewodę komisję do szacowania strat oraz nakazu podatkowego, w którym dla danego gospodarstwa rolnego wykazana jest kwota III i IV raty podatku rolnego.
Źródło: ISBnews