Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) – informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce pozostał spadł do 160,5 w październiku wobec 160,8 we wrześniu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Biuro wskazało, że najbardziej niepokoi utrzymujący się i pogłębiający spadek tempa napływu krajowych i zagranicznych nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego.
„Od początku roku wskaźnik wykazuje tendencje do spadku, tracąc w sumie 1,5 punktu. Najbardziej niepokoi utrzymujący się i pogłębiający spadek tempa napływu nowych zamówień do sektora przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynki zagraniczne, jak i zamówień zaspakajających popyt krajowy. W większości gospodarek europejskich utrzymuje się słaba koniunktura, co przekłada się na spadek popytu zagranicznego. Coraz więcej sygnałów przemawia również za kurczeniem się popytu krajowego, który do tej pory był główną siłą napędową gospodarki. Największy spadek zamówień obserwujemy u producentów metali, maszyn i urządzeń, elektroniki oraz w przemyśle tekstylnym” – czytamy w raporcie.
Część firm część firm opanowała pierwsze skutki wzrostu kosztów związanych z podwyżką minimalnego wynagrodzenia, zaś wyzbycie się nadmiernych zapasów dodatkowo obniżyło koszty prowadzenia działalności gospodarczej, podano także.
„W dalszym ciągu jednak wśród przedstawicieli firm produkcyjnych dominują oceny negatywne z ponad 15-procentową przewagą odpowiedzi wskazujących na pogarszanie się sytuacji finansowej nad odsetkiem odpowiedzi wskazujących na jej poprawę” – czytamy też w raporcie.
Plany inwestycyjne w większości (ponad 80% ankietowanych) firmy zamierzają realizować ze środków własnych, 25% przedsiębiorców planuje wspomagać się kredytem bankowym.
„Wśród składowych M3 widoczna jest dotychczasowa zapaść w inwestycjach przedsiębiorstw wyrażona niskim zainteresowaniem kredytem bankowym. W przypadku gospodarstw domowych sytuacja jest nieco lepsza, jednak od czerwca br. zainteresowanie kredytem bankowym – głównie hipotecznym – znacznie osłabło” – podsumowano.
Źródło: ISBnews