Scenariusz bazowy dla polskiej gospodarki to wyraźne ograniczenie eksportu w bieżącym roku. Natomiast wyhamowanie popytu krajowego przy słabym złotym i niskich cenach ropy będą ograniczać import, uważają eksperci Ministerstwa Rozwoju.
„Biorąc pod uwagę to, że:
- nasza gospodarka jest włączona w globalne łańcuchy wartości (ok. 50% naszego handlu dokonuje się w ramach GVC),
- naszymi największymi rynkami zbytu są kraje pogrążone w problemach gospodarczych,
- skutki pandemii silnie dotykają także nasze zakłady, jako scenariusz bazowy należy przyjąć wyraźne ograniczenie eksportu w bieżącym roku. Natomiast wyhamowanie popytu krajowego przy słabym złotym i niskich cenach ropy będą ograniczać import” – czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o handlu zagranicznym za styczeń-luty br.
Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację, formułowanie dzisiaj jakichkolwiek prognoz wydaje się bardzo ryzykowne. Wszelkie szacunki szybko tracą na aktualności, podkreślono w komentarzu.
„Skala wpływu koronawirusa na nasz handel będzie zależała od długości trwania pandemii. Każdy miesiąc ograniczeń generuje straty dla naszego eksportu, niemniej rzeczywisty wpływ zjawiska zarówno na globalny, jak i nasz handel będzie można ocenić dopiero po jego ustąpieniu” – wskazano także.
W skali globalnej natomiast, według najnowszych szacunków WTO, z powodu pandemii COVID-19, wolumen światowego handlu towarami spadnie o 13-32% w 2020 r., przypomniał resort.
„Spadki będą głębsze w sektorach o złożonych łańcuchach wartości, zwłaszcza w elektronice i sektorze motoryzacyjnym. Co więcej, analitycy WTO szacują, że prawie wszystkie regiony odczują dwucyfrowy spadek wolumenu handlu w 2020 r., jednak najbardziej ucierpi eksport Ameryki Północnej i Azji” – czytamy dalej w komentarzu.
GUS podał dziś, że eksport wzrósł o 4,1% r/r do 39,9 mld euro w styczniu-lutym 2020 r., zaś import pozostał bez zmian w tym okresie i wyniósł 38,6 mld euro.
„Mimo, że świat pozostaje pod wpływem pandemii Covid-19 to pierwsze dwa miesiące br. nie obrazują jeszcze jej wpływu na obroty towarowe Polski z zagranicą. Co więcej – w ślad za dobrymi wynikami sektora przemysłowego – we wskazanym okresie notowaliśmy relatywnie wysoką aktywność eksportową” – napisano także w komentarzu MR.
Źródło: ISBnews