Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zakłada zwiększenie efektywności produkcji o 100% w ramach rozpoczętego procesu restrukturyzacyjnego spółki Chemar w Kielcach, poinfomował wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Spółka zostanie dofinansowana przez ARP kwotą 16 mln zł.
„Chcemy uratować ten zakład. Dofinansujemy spółkę kwotą 16 mln złotych, z czego 10 mln już przekazaliśmy pod koniec lutego br. Zatrudniamy menadżerów, którzy znają sektor odlewniczy i mają doświadczenie w realizacji projektów restrukturyzacyjnych oraz zagwarantują szybkie i sprawne przeprowadzenie inwestycji min. w nowe piece odlewnicze, a także zakończenie połączenia obu spółek. ARP jest zdeterminowana, aby Chemar odniósł taki sam sukces jak inna firma z regionu – Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych Sp. z o.o., w której przyszłość też nikt nie wierzył, a dzisiaj jest jedną z najnowocześniejszych firm w branży. Liczę, że wspólnie z pracownikami Chemaru i Odlewni Chemar osiągniemy sukces” – powiedział wiceprezes Paweł Kolczyński, cytowany w komunikacie.
Chemar S.A. oraz jego spółka zależna Chemar Odlewnie Sp. z o.o. przez złe zarządzanie zostały zadłużone oraz doprowadzone na skraj upadłości – w maju 2019 roku sam zarząd Odlewni Chemar złożył wniosek o sanację i upadłość. W sierpniu 2019 roku ARP jako pełnomocnik Skarbu Państwa, po przeanalizowaniu sytuacji, podjęła decyzję o restrukturyzacji obu spółek oraz wniesieniu aportem akcji Chemar S.A. do ARP S.A., co ostatecznie nastąpiło w styczniu 2020 roku. Równolegle został opracowany szczegółowy program restrukturyzacji, który zakłada dofinansowanie firmy w celu odbudowy mocy produkcyjnych oraz unowocześnienia technologii produkcji i optymalizacji procesów w odlewni, podano także.
Chemar S.A. jest spółką powstałą w 1991 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar”.
Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.
Źródło: ISBnews