DIH5G (Digital Innovation Hub 5G) – konsorcjum zrzeszające Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (lider), Politechnikę Łódzką, Ericsson oraz Fundingbox – ogłosił uruchomienie badawczej sieci 5G na Politechnice Łódzkiej, podało Ministerstwo Rozwoju (MR). Projekt stał się możliwy dzięki inicjatywie i środkom resortu.
DIH5G to ekosystem łączący dostawców i odbiorców technologii 5G oraz zapewniający pośrednictwo między przedsiębiorstwami będącymi klientami a dostawcami technologii oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi. Wkrótce DIH 5G zapewni MMŚP dostęp do specjalistycznej infrastruktury umożliwiającej testowanie i walidację rozwiązań wykorzystujących technologię 5G, podano.
„DIH5G to pierwszy hub, który powstaje w Polsce jako projekt wpisujący się w ideę europejskich sieci hubów innowacji cyfrowych. Zarazem jest przykładem udanej współpracy administracji, nauki i biznesu, która jest nam bardzo potrzebna. Doświadczenie pandemii pokazało dobitnie, że pomyślne wejście w obszar nowych technologii i umiejętność ich kreatywnego wykorzystywania w modelach biznesowych determinuje losy firm. A technologia 5G to szerszy horyzont sposobów działania. Pozwala ona na skokowy przyrost prędkości transmisji danych poprzez sieć komórkową. Jej zastosowanie jest więc szansą na wiele innowacyjnych rozwiązań związanych między innymi z tworzeniem inteligentnych miast i budynków czy też w takich dziedzinach, które czekają na swoje odkrycie. Dlatego niezmiernie cieszy, że już od dziś wszyscy potencjalni beneficjenci tego rozwiązania – przedsiębiorcy na progu sięgnięcia po innowacje cyfrowe, doświadczeni dostawcy takich usług, a także naukowcy i studenci będą mogli integrować się dzięki DIH5G i razem działać” – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.
Jedną z firm, które uczestniczyły w procesie tworzenia DIH5G, jest Ericsson. Firma dostarczyła w ramach projektu radiową sieć dostępową (RAN) działającą w technologiach 4G i 5G. Sieć RAN pracuje na częstotliwościach 700MHz (4G) oraz 3.5GHz (5G) i złożona jest z czterech instalacji dachowych zbudowanych na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. W następnych miesiącach zintegrowana zostanie piąta stacja bazowa tzw. ZeroSite, czyli lampa uliczna z wbudowanym nadajnikiem LTE. Wdrożono również oprogramowanie sieci rdzeniowej, a także system zarządzania Ericsson. Elementem DIH5G będzie sieć społecznościowa, którą zbuduje firma Fundingbox. Zapewni ona dostęp do możliwości ubiegania się o dofinansowanie oraz usług doradczych dla przedsiębiorstw, wskazano również.
Projekt, w kolejnych fazach, zakłada budowę i przetestowanie rozwiązań z obszaru e-health przez Politechnikę Łódzką oraz dronów i security przez Instytut Łączności. Infrastruktura DIH 5G będzie w przyszłości dostępna dla przedsiębiorców, administracji publicznej oraz studentów Politechniki Łódzkiej w celu testowania możliwości technologii 5G i jej zastosowań.
„Potencjał ekonomicznego i społecznego rozwoju technologii 5G będzie przetestowany i wykorzystany w ramach Hubu Innowacji Cyfrowej. Dostępny dla pomysłodawców jest ogromną szansą na konkurencyjność rozwiązań polskich firm, jakie mogą znaleźć się na rynku wraz z upowszechnieniem technologii 5G. Dla firmy technologicznej jak Ericsson to ogromna satysfakcja móc dzielić się rozwiązaniami, jakie opuściły laboratoria, a wchodzą na rynek badawczy i komercyjny” – dodał szef firmy Ericsson w Polsce Martin Mellor.
„Przedsiębiorcom, zwłaszcza MMŚP, brakuje dostępu do infrastruktury testowej, aby zapoznać się z procesami technologii cyfrowych i wykorzystać tę wiedzę w tworzeniu nowych produktów i usług. Polskie Huby Innowacji Cyfrowej powstające we współpracy z Ministerstwem Rozwoju są szansą dla tych firm. DIH5G jako punkt kompleksowej obsługi wesprze w eksperymentach technologii 5G, zapewniając jednocześnie wsparcie biznesowe, możliwości finansowania oraz networking w największym europejskim ekosystemie DIH” – podsumował prezes Fundingbox Accelerator Tomasz Mazuryk.
Źródło: ISBnews