Wszelkie wyjaśnienia, dotyczące instrumentu equity w ramach tarczy finansowej dla dużych firm zostały już zakończone i pozytywnie przyjęte. Polska czeka teraz na formalną odpowiedź Komisji Europejskiej (KE) w tej kwestii, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
„My w Komisji [Europejskiej] mamy już naprawdę na ostatniej prostej – w czwartek rozmawiałam o tym z panią komisarz [ds. konkurencji Margterhe Vestager] – notyfikację pożyczek equity z tarczy finansowej dla dużych firm. Wszelkie wyjaśnienia zostały już zakończone i pozytywnie przyjęte, więc teraz czekamy już tylko na formalną odpowiedź Komisji Europejskiej” – powiedziała Emilewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami.
Przypomniała, że na notyfikację w Komisji Europejskiej oczekują także rozwiązania dotyczące dopłat do kredytów dla rolników.
Poinformowała, że z jej rozmowy z komisarz ds. konkurencji wynika, że nie ma zbyt wiele nowych wniosków o notyfikację pomocy publicznej, choć dzisiaj Komisja koncentruje się na Funduszu Odbudowy.
Emilewicz powiedziała też, że nie spodziewa się trudności z notyfikacją bonu turystycznego, który – jak zapowiadał w sobotę prezydent Andrzej Duda – miałby obowiązywać od najbliższych wakacji.
„Nie spodziewam się trudności związanych z bonem z dwóch powodów – po pierwsze dlatego, że podobne rozwiązania funkcjonują w różnych państwach członkowskich i były przyjmowane także przed pandemią, po drugie – ze względu na jego powszechność ” – podkreśliła.
Zaznaczyła, że bon turystyczny to rozwiązanie branżowe i nie wprowadza żadnych rozróżnień np. między agroturystyką czy hotelami.
„Jeżeli chodzi o czas, to ja dołożę wszelkich starań, aby kiedy zapisy ustawowe będą już znane, pozostać w stałym dialogu z Komisją Europejską i podobnie jak szybko mieliśmy notyfikowane pierwsze rozwiązania, tak aby i bon uzyskał akceptację jeszcze w czasie tych wakacji” – dodała.
Komisja Europejska w ramach tarczy finansowej dla dużych firm zatwierdziła już program subsydiowanych kredytów o wartości 2,2 mld euro (10 mld zł) oraz subsydiowanych pożyczek oprocentowanych na korzystnych zasadach na kwotę 1,6 mld euro (7,5 mld zł).
Natomiast wprowadzenie bonu turystycznego, przyznawanego na takich samych zasadach jak świadczenie 500+ z przeznaczeniem na wakacje, kolonie i odpoczynek zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Celem bonu ma być wsparcie branży turystycznej.
Źródło: ISBnews