Sejm przyjął nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym, zakładającą uproszczenie rejestracji, czasowej rejestracji i wyrejestrowywania pojazdów, a także zmniejszenie zadań dla organów samorządowych w tym zakresie. Kierowcy nie będą też musieli posiadać przy sobie prawa jazdy.
Za nowelizacją opowiedziało się 325 posłów, 2 było przeciwnych, a 118 wstrzymało się od głosu.
Przyjęta regulacja zakłada szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów, w tym m.in. zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji pojazdu (obecnie historia pojazdu jest możliwa do sprawdzenia w centralnej ewidencji pojazdów), wprowadzenie możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu, wprowadzenie możliwości czasowej rejestracji pojazdu również przez starostę.
Zakłada także, że osoby z polskim prawem jazdy nie będą miały obowiązku posiadania go przy sobie (dane kierowcy będą mogły być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców). Rozwiązanie to – jak wynika z noweli – wejdzie dopiero trzy miesiące po opublikowaniu komunikatu ministra infrastruktury w tej sprawie.
Nowelizacja znosi także obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od uprzedniej ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie własności pojazdu. Zakłada także zniesienie nalepek kontrolnych (jednak te przepisy mają wejść w życie dopiero po 24-miesięcznym vacatio legis).
Określa zasady wymiany informacji z państwami członkowskimi o pojazdach zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowela określa zasady synchronizacji systemu wytwórcę dowodów rejestracyjnych i funkcjonowanie systemu teleinformatycznego integralnie z systemem teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.
Źródło: ISBnews