Hitachi ABB Power Grids otrzymała zamówienia od francuskiego koncernu EDF Renewables na dostawę trzech stacji elektroenergetycznych (110/20 kV) dla trzech nowych elektrowni wiatrowych na północy i zachodzie Polski: w okolicach Ustki (o mocy 28,6MW), Parnowa (o mocy 15,4 MW) i Górzycy (24 MW), podała spółka. Oprócz stacji, które stanowić będą kluczowe elementy farm, Hitachi ABB Power Grids stworzy także rozdzielnię sieciową 110kV w Parnowie, z której korzystać będzie docelowy dystrybutor energii.
„Co ważne, udało nam się zoptymalizować pierwotny projekt, aby obniżyć koszty jego realizacji, przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. To już kolejne projekty, jakie będziemy realizować w Polsce dla grupy EDF – nasze systemy i aparatura od kilku lat sprawdzają się w stacji przy innej farmie wiatrowej, wybudowanej przez ten koncern. Klient ma więc pewność, że wybrał doświadczonego wykonawcę, który rozumie jego potrzeby” – powiedział wiceprezes Hitachi ABB Power Grids w Polsce Hubert Krukowski, cytowany w komunikacie.
Główne punkty odbioru 110/20kV stanowią „mózg” farm wiatrowych – to one odpowiadają za odbiór wygenerowanej energii, jej przekształcenie do poziomu sieciowego i wprowadzenie do sieci elektroenergetycznej. Wszystkie stacje zostaną wyposażone m.in. w aparaturę wysokiego napięcia, wyłączniki, przekładniki i ograniczniki oraz zabezpieczenia produkcji Hitachi ABB Power Grids, podkreślono.
Trzy nowe inwestycje koncernu EDF mają zostać oddane do użytku w 2021 roku.
Hitachi ABB Power Grids jest światowym liderem technologicznym zatrudniającym około 36 000 osób w 90 krajach. Firma, z główną siedzibą w Szwajcarii, wspiera przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, firmy przemysłowe oraz klientów infrastrukturalnych w całym łańcuchu wartości, a także rozwijające się sektory, takie jak zrównoważony transport, inteligentne miasta, magazynowanie energii i centra danych. Angażuje się w kształtowanie przyszłości zrównoważonej energetyki z wykorzystaniem pionierskich i cyfrowych technologii, jako preferowany dostawca mocniejszej, inteligentniejszej i bardziej ekologicznej sieci energetycznej.
Źródło: ISBnews