Udział zdolności wytwórczych polskich producentów modułów PV, stanowiący obecnie 10% całkowitych europejskich mocy produkcyjnych, może systematycznie rosnąć w kolejnych latach, biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost krajowego rynku fotowoltaicznego, ocenia ML System, odnosząc się do z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce”.
„Spodziewany dynamiczny wzrost udziału źródeł PV w polskim systemie energetycznym wpłynie na wzrost zapotrzebowania na produkty fotowoltaiczne. W kontekście zagranicznych łańcuchów dostaw, szczególnie azjatyckich, zerwanych w następstwie pandemii COVID-19, strategiczne znaczenie może mieć krajowa technologia. Niebagatelne znaczenie dla jej rozwoju będzie mieć wsparcie na poziomie rządowym, jak i unijnym, deklarowane m.in. w związku z polityką Zielonego Ładu. Należy zakładać, że udział polskiej produkcji w zakresie PV w rynku europejskim będzie w kolejnych latach systematycznie rosnąć” – powiedział prezes ML System Dawid Cycoń, cytowany w komunikacie.
Sygnatariusze inicjatywy „Przemysłowego Panelu PV”, która działa pod auspicjami Instytutu Energetyki Odnawialnej, skupiającej przedstawicieli polskiego przemysłu fotowoltaicznego, w tym ML System, zadeklarowali, że w latach 2021-2025 są w stanie pięciokrotnie zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, tworząc w całym łańcuchu dostaw nawet do 9 tys. miejsc pracy, podkreślono.
„Moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na 1 sierpnia 2020 r. 2261,3 MW, co oznacza wzrost rok do roku o 156,2%. Zgodnie z prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej 'Rynek fotowoltaiki w Polsce’ już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r.” – czytamy dalej.
ML System dywersyfikuje źródła przychodów, a produkty z obszaru klasycznej fotowoltaiki stanowią jedynie ich część. W ramach przyjętej strategii na lata 2020-2024 spółka będzie dążyć do uzyskania pozycji globalnego dostawcy produktów bazujących na technologii kropek kwantowych dla szkła fotowoltaicznego, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive. W wyniku realizacji przyjętych założeń, ML System oczekuje osiągnięcia w 2024 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 400 mln zł, podano w materiale.
ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 r. Jej skonsolidowane przychody sięgnęły 93,38 mln zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews