Polregio podpisało z województwem lubelskim, jako trzecim z kolei, 10-letnią umowę na przewozy kolejowe, podał przewoźnik. Umowa ma wartość ok. 1,14 mld zł i obejmuje ok. 29,9 mln km do przejechania. Umowa będzie realizowana w ramach tzw. bezpośredniego powierzenia do grudnia 2030 r.
„Długoletnie umowy to sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Ułatwią nam one poprawę jakości usług, modernizację i zakup nowego taboru oraz modernizację zapleczy technicznych. To nasz wspólny sukces, świadczący o bardzo dobrej dotychczasowej współpracy z województwem lubelskim. Cieszę się, że dzięki temu mieszkańcy będą mogli liczyć na lepszą ofertę transportową oraz że dzięki temu wzmocniona zostanie stabilność funkcjonowania spółki na najbliższe lata” – powiedział prezes Artur Martyniuk, cytowany w komunikacie.
„Podpisana dzisiaj umowa oznacza kontynuację świadczenia usług pasażerom Polregio nie tylko w odniesieniu do połączeń regionalnych, ale także aglomeracyjnych w ramach planowanej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. 10-letnia umowa daje gwarancję stabilnej współpracy z samorządem województwa, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia pasażerów oczekujących atrakcyjnego rozkładu jazdy oraz konkurencyjnej ceny biletów” – dodał członek zarządu – dyrektor handlowy Adam Pawlik.
Umowa będzie obowiązywać w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 14 grudnia 2030 r. Całkowita jej wartość to 1 144 382 000 zł i dotyczy planowanej pracy eksploatacyjnej na poziomie 29 919 782 pociągokilometrów. W jej ramach Polregio będzie realizować przewozy pasażerskie w województwie lubelskim na następujących liniach komunikacyjnych:
- Linia 30 Lublin Główny – Parczew Kolejowa
- Linia 7 Lublin Główny – Chełm
- Linia 7/581 Lublin Główny – Lublin AIRPORT
- Linia 7/69/72 Lublin Główny – Zamość Wschód
- Linia 72/69/101 Zamość Wschód – Bełżec – gr. województwa – (Jarosław)
- Linia 68 Lublin Główny – Kraśnik – gr. województwa – (Stalowa Wola)
- Linia 7 Lublin Główny – Dęblin
- Linia 7/26/2 Lublin Główny – Dęblin – Łuków – Terespol – gr. państwa
- Linia 2 Łuków – gr. województwa – (Siedlce), wymieniono.
To druga wieloletnia umowa zawarta przez Polregio w tym roku. Wcześniej podpisało ją województwo podkarpackie, a w 2019 roku – województwo śląskie. Żeby zapewnić kontynuację przewozów samorządy muszą podpisać umowy PSC najpóźniej do 12 grudnia 2020 roku, przypomina przewoźnik.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1 900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług Polregio korzysta ponad 88 mln pasażerów. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu.
Źródło: ISBnews