SunRoof – startup tworzący dachy solarne 2w1 i innowacyjne fasady, które produkują „zieloną” energię elektryczną ze słońca bez instalowania tradycyjnych paneli fotowoltaicznych – rozpoczyna działalność w Niemczech, podała spółka. SunRoof planuje także pozyskać finansowanie serii A na przełomie I/II kw. 2021 r.
„Niemcy są pionierem we wdrażaniu rewolucji energetycznej. Zintegrowane rozwiązania to przyszłość ekologicznego budownictwa, dlatego wprowadzamy skandynawską technologię na niemiecki rynek. Łącząc innowacje i dobry design, chcemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu zrównoważonych miast przyszłości i przyspieszyć przejście na odnawialne źródła energii. Jestem przekonany, że mając na pokładzie Roberta Bruchnera, który będzie odpowiedzialny za działalność biznesową w Niemczech i który rozumie, jak ważny jest dla nas rozwój czystych technologii, wzmocnimy nasz udział w zielonej transformacji energetycznej” – powiedział CEO i główny udziałowiec SunRoof Lech Kaniuk, cytowany w komunikacie.
Robert Bruchner ma 13-letnie doświadczenie zdobyte w różnych firmach i na różnych stanowiskach w branży solarnej i magazynowej. Zanim nowy country manager SunRoof na Niemcy rozpoczął swoją pierwszą pracę w sektorze fotowoltaicznym w 2007 roku, zainstalował system solarny w domu swoich rodziców, aby zdobyć praktyczne doświadczenie. Przez ostatnie cztery lata był odpowiedzialny za wprowadzenie Tesla Powerwall 1&2 w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) i zbudowanie zespołu sprzedaży Powerwall, podano w materiale.
„Cieszę się, że dzięki SunRoof mogę wprowadzić na niemiecki rynek produkt, który daje tak wiele korzyści. Zintegrowany dach solarny budujemy bez zbędnych dachówek i systemu do montażu instalacji fotowoltaicznych. Korzystamy z najwyższej klasy falowników, jak również optymalizatorów mocy. Możemy także wyposażyć nasz system w magazyny energii, pompy ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych” – wskazał Bruchner.
Z technologicznego punktu widzenia dach solarny SunRoof składa się z trzech warstw. Pierwsza warstwa to system izolacji zapewniający 100% wodoszczelność. Warstwa środkowa to podkonstrukcja montażowa. Natomiast zewnętrzna warstwa zbudowana jest z modułów monokrystalicznych typu glass-glass, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Dach solarny SunRoof przejmuje funkcję dachówki i standardowego systemu fotowoltaicznego, wyjaśniono w materiale.
„SunRoof tworzy cały ekosystem rozwiązań wspierających inteligentne zarządzanie energią – począwszy od dachu solarnego, przez aplikację do monitorowania i zarządzania prądem, po unikatowy na europejską skalę marketplace energetyczny, który umożliwi sprzedaż nadwyżek energii produkowanej przez dachy solarne” – wskazano dalej.
SunRoof powstał w 2013 roku w Szwecji z misją stworzenia dachu solarnego w nowoczesnym designie, zintegrowanego z architekturą domu i zapewnienia wszystkim dostępu do zrównoważonej energii. Pierwsze lata jego działalności upłynęły głównie na opracowywaniu i testowaniu autorskiej technologii. SunRoof podkreśla, że dynamiczny rozwój spółki rozpoczął się w 2018 roku po tym, jak dołączył do niej Lech Kaniuk.
Kaniuk już wcześniej z sukcesami budował takie marki, jak Delivery Hero, PizzaPortal czy iTaxi, a także inwestował i zarządzał wieloma nagradzanymi spółkami, wskazano w materiale.
„Już rok po tym, jak doświadczony przedsiębiorca i inwestor dołączył do SunRoof, startup odnotował wzrost 500% r/r i to zanim jeszcze rozpoczął ekspansję zagraniczną. W październiku tego roku poinformował o pozyskaniu 2 mln euro finansowania od czołowych europejskich funduszy VC, które chce przeznaczyć m.in. na rozwój działalności na kolejnych rynkach. Planuje też pozyskać finansowanie serii A na przełomie I/II kw. 2021 r., aby zapewnić tę wyjątkową technologię solarną w poszczególnych krajach” – zapowiedziano także w komunikacie.
SunRoof tworzy dachy solarne 2w1 i innowacyjne fasady, które produkują ekologiczną energię elektryczną bez instalowania tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Obecnie spółka działa w Skandynawii, w Polsce – gdzie posiada m.in. centrum badawczo-rozwojowe – oraz w Kenii.
Źródło: ISBnews
Fajnie, że startup rozwija się również poza granicami kraju. MIło się czyta takie info, że polska firma wprowadza coś na rynek niemiecki 🙂 Oby tak dalej!