W Polsce przeprowadzono 63 transakcje fuzji i przejęć w III kw. 2020 r., tj. o 15 więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu „M&A Index Poland”, przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. Po stronie podmiotów przejmowanych, dominowały branże Media/IT/Telekom (30%), biotechnologiczna (13%) oraz energetyczna (10%).
„Największa transakcją w IV kwartale 2020 r. było przejęcie 97% akcji jednego z wiodących przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w Polsce, operatora sieci telefonii komórkowej Play, notowanego na warszawskiej giełdzie Play Communications S.A. przez branżowy koncern z siedzibą we Francji, Iliad SA. Polski podmiot w 2019 roku wygenerował ponad 7 mld zł przychodów, osiągnął zysk na poziomie EBITDA w wysokości 2,4 mln zł i posiadał łącznie blisko 15 mln subskrybentów. Dzięki akwizycji przejmujący znacząco umocni swoją sytuację na europejskim rynku i istotnie poszerzy grono odbiorców” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Jak wskazano, zgodnie z zapowiedziami, nowy właściciel Play planuje utrzymać silną pozycję operatora na rynku lokalnym oraz wykorzystać istniejącą infrastrukturę i rozpoznawalną markę do rozwinięcia portfela stacjonarnych usług szerokopasmowych. Iliad, posiadający sieć Free Mobile działającą m.in. we Francji i Włoszech, po przejęciu stał się 6. największym przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym w Europie pod kątem liczby klientów.
„Przyspieszenie zmian strukturalnych wywołane pandemią COVID-19, przede wszystkim wzrost znaczenia spółek technologicznych oraz e-commerce, a także ich dynamiczny rozwój spowodowany obostrzeniami i powszechną digitalizacją, utwierdził inwestorów w przekonaniu co do dalszych kierunków rozwoju gospodarki, a tym samym zachęcił fundusze private equity do silniejszego zaangażowania się w branżę. Za ponad 40% akwizycji przeprowadzonych przez fundusze PE odpowiadał sektor Media/IT/Telecom, a w transakcjach uczestniczyli najwięksi gracze, czego przykładem mogą być takie transakcje jak przejęcie polskiej części biznesu Sage Group przez Mid Europa, spółki Software Mind przez Enterprise Investors, STX Next przez Innova Capital czy serwisu apaczka.pl przez Abris Capital. Struktura podmiotów, które dołączyły do portfolio funduszy może sugerować iż inwestorzy dostrzegli ponadprzeciętne szanse rozwoju spółek z sektora technologicznego, w tym dostawców specjalistycznego oprogramowania oraz usług IT czy przedsiębiorstw zajmujących się handlem online” – powiedział manager w Navigator Capital Group Artur Wilk, cytowany w komunikacie.
Według autorów raportu, w minionym kwartale mogliśmy zaobserwować bardzo wyraźne trendy na rynku transakcji fuzji i przejęć w Polsce.
„Szczególnie atrakcyjne cele akwizycyjne stanowiły spółki z obszaru Media/IT/Telecom, które odpowiadały za ok. 30% przejmowanych przedsiębiorstw. Historycznie wysoką aktywnością po stronie kupującej, jak i sprzedającej, wykazały fundusze PE/VC , których udział w strukturze inwestorów wynosił 28%, a sprzedających – 18%. Ostatnie miesiące 2020 roku upłynęły pod znakiem przetasowania w portfolio największych graczy” – podano także.
Fundusze PE/VC kupowały w IV kw. najczęściej – 28% – co jest przełomem w skali dwuletniej. W IV kw. 2018 roku udział tego sektora po stronie kupujących wyniósł tylko 15%, co i tak zapewniło mu wówczas dominującą pozycję. Tak zdecydowane uruchomienie portfeli PE/VC w minionym kwartale powinno przełożyć się na wysoką aktywność akwizycyjną także w 2021 r., podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews