Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) dysponuje obecnie 135 gruntami o powierzchni ok. 500 hektarów, poinformował prezes KZN Michał Sroka.
„Mamy porozumienie z 60 gminami w Polsce, które są zainteresowane przekazaniem terenów komunalnych na potrzeby realizacji inwestycji mieszkaniowych” – powiedział Sroka podczas konferencji prasowej.
Dodał, że trwają rozmowy z kolejnymi samorządami i podpisanie następnych umów jest tylko kwestią czasu. Gminy będą powoływały tzw. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, które pozwolą na rozpoczęcie, ze wsparciem państwa, inwestycji pozwalających wybudować 17 tys. mieszkań.
Wśród samorządów zainteresowanych tym typem budownictwa są nie tylko małe gminy, ale także np. samorządy Gdańska, Wrocławia czy Krakowa.
W grudniu ub.r. KZN informował, że planuje utworzenie w I poł. 2021 r. ok. 4-5 regionalnych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM).
Wdrażany obecnie pakiet mieszkaniowy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii (MPRiT), zakłada m.in. wyższe finansowe wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego oraz łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM) – obecne TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w SIM, powstanie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – jako wsparcie dla gmin w budowie mieszkań na czas epidemii COVID-19.
Źródło: ISBnews