ArcelorMittal Poland zakończył wartą prawie 8 mln zł inwestycję na linii wytrawiania w krakowskiej walcowni zimnej, podała spółka.
„Bezpieczeństwo procesu i niezmienna jakość produkowanych wyrobów to kluczowe założenia zrealizowanej niedawno modernizacji linii wytrawiania blach w walcowni zimnej w Krakowie. Oczyszczane tutaj blachy służą następnie do produkcji elementów konstrukcji czy butli gazowych. Są także wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym – powstają z nich np. stalowe felgi samochodowe. Produkty z walcowni zimnej są także sprzedawane klientom z branży AGD – do wytwarzania pralek, lodówek czy zmywarek. Inwestycja, która wpisuje się w plan rozwoju części przetwórczej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland kosztowała prawie 8 mln zł” – czytamy w komunikacie.
Blacha o długości nawet 2 kilometrów powstająca w krakowskiej walcowni gorącej, jednej z najnowocześniejszych tego typu walcowni w Europie, jest zwijana w kręgi, a następnie trafia do klienta lub do dalszej obróbki – w walcowni zimnej. Kręgi gorącowalcowane przed walcowaniem na zimno muszą być oczyszczone z tzw. zgorzeliny, czyli mieszaniny tlenków żelaza powstałych podczas walcowania na gorąco. Wytrawianie, czyli oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego odbywa się na – długiej na 250 metrów – linii wytrawiania, wyjaśniono.
Właśnie ta część zakładu, a dokładnie stacja regeneracji kwasu, została zmodernizowana.
„Kwas solny wykorzystywany do oczyszczania blach krąży w szczelnym obiegu zamkniętym. Zużyty roztwór trafia do stacji regeneracji, gdzie przywracane są jego właściwości, tak, byśmy mogli go ponownie użyć” – powiedział dyrektor zarządzający jakości i oddziału wyrobów płaskich w ArcelorMittal Poland Wojciech Koszuta, cytowany w materiale.
Firma podkreśla, że wymiana zbiorników w stacji regeneracji kwasu solnego była wyzwaniem. By umieścić w hali te zbiorniki, czyli kolumny o wysokości kilkunastu metrów, trzeba było wcześniej przebudować dach i zamontować specjalne otwierane pokrywy. Sam proces produkcji kolumn był nietypowy, bo w związku z tym, że nie mogły być stalowe, zastosowano technologię ich wytwarzania metodą podobną do tej używanej przy budowie kadłubów jachtów żaglowych. Mata szklana, nasączona specjalną żywicą, nakładana jest warstwami na formę. Następnie żywicę utwardza się chemicznie, zapewniając ścianom zbiornika wymaganą wytrzymałość i gwarancję niezawodności pracy oraz szczelność przez 30 lat.
„Tak, jak deklarowaliśmy, konsekwentnie inwestujemy w rozwój części przetwórczej w naszym oddziale w Krakowie. Asortyment produkowany w tutejszej walcowni zimnej, a także gorącej, jest naprawdę wysokiej jakości, przez co jest ceniony nie tylko na rynku lokalnym, ale i zagranicznym. Nasze blachy używane są do produkcji przedmiotów codziennego użytku, m.in. produktów AGD, takich jak kuchenki, pralki, zmywarki, ale i części motoryzacyjnych np. felg stalowych” – zakończył prezes Sanjay Samaddar.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70% potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 10 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.
ArcelorMittal to największy na świecie producent stali i lider sektora górniczego, obecny w ponad 60 krajach z zakładami zlokalizowanymi w 18 z nich. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).
Źródło: ISBnews