Nominalne stopy procentowe mogą być obniżone „w każdej chwili”, gdyż większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) popiera łagodną politykę monetarną, a sygnałem zachęcającym do obniżek mógłby się stać wyraźny spadek liczby zatrudnionych w Polsce, ocenia członek RPP Kamil Zubelewicz w rozmowie z ISBnews.
„Realne stopy procentowe pozostaną ujemne w dającym się wyobrazić horyzoncie czasowym. Nominalne stopy procentowe mogą być obniżone w każdej chwili, gdyż większość członków Rady popiera łagodną politykę monetarną. Teoretycznie obniżki stóp kosztem oszczędzających są możliwe tak długo, jak długo koszt kredytu jest większy od zera. Nie wierzę w skuteczność tej strategii, gdyż wspiera ona błędne inwestycje i zniechęca do oszczędzania w pieniądzu, ale można określić ją mianem dominującej. Sygnałem zachęcającym do obniżek mógłby się stać wyraźny spadek liczby zatrudnionych w Polsce. Jeżeli program szczepień będzie skutecznie rozwijany, do tego nie dojdzie” – powiedział ISBnews Zubelewicz.
Według niego, inflacja w 2021 roku będzie prawdopodobnie zaniżona z przyczyn metodycznych. Jedynie część takich różnic może być uwidoczniona przez porównanie polskiego indeksu cen konsumenckich CPI z unijnym zharmonizowanym wskaźnikiem HICP.
„Wzrost gospodarczy nie musi przełożyć się na wzrost cen – większy wpływ na nie będzie mieć poziom stóp procentowych. Obawiam się, że właśnie teraz obserwujemy powtórkę procesu cenotwórczego, rozpoczętego w 2016 roku – i wtedy, i teraz zaczyna rosnąć wskaźnik cen producenckich PPI, po którym nastąpił systematyczny wzrost cen konsumenckich, sięgający nawet 4,7% rocznie” – wskazał członek RPP.
Zubelewicz uważa, że prognozowanie tempa wzrostu gospodarczego w sytuacji niepewności dotyczącej sposobów ograniczania zakażeń i ich zasięgu jest bardzo utrudnione.
„Przypuszczam, że ryzyko pojawienia się obostrzeń może się utrzymywać, aż zostaną zaszczepione wszystkie osoby powyżej 55. roku życia. Polska gospodarka mogłaby się rozwijać w tempie powyżej 5% rocznie, ale ze względu na wspomniane niepewności projekcje muszą być niższe” – stwierdził.
RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 r. – łącznie o 1,4 pkt proc. do 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej.
Z centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP wynika, że inflacja konsumencka wyniesie 2,6% r/r w 2021 r. i 2,7% w 2022 r. Według projekcji, Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 3,1% w 2021 r. i 5,7% w 2022 r. W latach 2021-2022 dynamika potencjalnego PKB przyśpieszy, chociaż wciąż będzie się kształtować poniżej średniej z lat 2010-2019.
Źródło: ISBnews