Mimo, że niesolidnych dłużniczek jest niecałe 1,1 mln, natomiast dłużników ponad 1,7 mln, niemal co piąta z kobiet (18%) wymienia w planach na ten rok chęć „wyprostowania swojej sytuacji finansowej i spłatę długów”, wśród panów takie zamierzenie ma 12% ankietowanych, wynika z badania Maison&Partners zrealizowanego dla BIG InfoMonitor.
Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, zaległe zobowiązania zarówno kredytowe, jak i pozakredytowe kobiet wyniosły na koniec grudnia minionego roku 27,2 mld zł, a mężczyzn – 54 mld zł, podano.
„Pewne znaczenie może też mieć fakt, że panie zwykle pożyczają mniej niż panowie, bo choć ich kredyty przeważają, to ich suma nie przekracza 47% całej puli zadłużenia Polaków. To może jednak mieć związek ze zdolnością kredytową Polek. Według ostatnich danych GUS, różnice w wynagrodzeniach pomiędzy płciami dochodziły do 20%. Niższe płace z pewnością przekładają się na podejście do zadłużenia, inwestycji i różnego rodzaju wydatków” – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.
Różnice między płciami widać też w kwestii tegorocznych planów dotyczących oszczędności. Polkom lepiej idzie odkładanie pieniędzy na konkretny cel (np. zakup, wyjazd, edukację) – 53% wobec 47%. Z myślą o posiadaniu pieniędzy na wszelki wypadek chętniej chcą oszczędzać panowie (48% wobec 40% pań). Największą rozbieżność widać jednak w planach związanych z oszczędzaniem na emeryturę – myśli o tym niemal trzy razy mniej kobiet (5%) niż mężczyzn (14%), podkreślono.
Kłopoty ze spłatą rachunków i kredytów najbardziej rozpowszechnione są przede wszystkim w województwach zachodniej Polski: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, a także w kujawsko-pomorskim. Wszędzie tu niesolidne dłużniczki mają ponad 8% udziału w kobiecej dorosłej populacji. Najmniej jest ich natomiast na Podkarpaciu (3,3%), Podlasiu (4,3%) i w Małopolsce (4,3%).
Badanie zostało zrealizowane przez Maison&Partners, metodą CAWI na panelu badawczym Ariadna w dniach 11-15 grudnia 2020 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania próbie Polaków 18+. W badaniu wzięło udział N=1 106 osób.
Źródło: ISBnews