Index FRI badający nastroje menedżerów z branży przetwórstwa rolno-spożywczego wzrósł o 3 pkt kw/kw do 56,2 pkt w lutym 2021 r., zrealizowanego przez Food Research Institute (FRI) w lutym br.
Wskaźnik w styczniu 2020 roku wyniósł 67,4 pkt, najniższy poziom w ub.r. zanotował w lipcu 2020 na poziomie 50,8 pkt.
„Największy pesymizm w branży obserwowaliśmy w wakacje, kilka miesięcy po wybuchu pandemii. Od tego czasu nastroje stopniowo się poprawiają. Choć nie można tego jeszcze na 100% przesądzić, to wierzę, że kształtuje się trend wzrostowy dla Indeksu i że zaczęliśmy zmierzać w stronę wyniku sprzed szoku covidowego” – powiedział general manager w Food Research Institute Dariusz Chołost, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że droga do wskaźnika 67,4 pkt ze stycznia minionego roku będzie raczej długa.
Z badania wynika, że 29% zapytanych menedżerów przewiduje, iż za 3 miesiące sytuacja ich firmy poprawi się w stosunku do obecnej, 51% uważa, że pozostanie ona bez zmian; a 20% – że się pogorszy. Przewidywania w perspektywie nadchodzących 6 miesięcy są podobne. Respondentów spodziewających się pogorszenia sytuacji jest więcej (22%).
„Przedstawiciele sektora spożywczego są bardzo ostrożni w ocenach perspektyw na przyszłość, ale nie ma w tym nic dziwnego. Przez długie miesiące firmy były zmuszone szybko reagować na zupełnie zaskakujące okoliczności. Niektóre procesy zmian w modelach biznesowych, organizacji produkcji czy dystrybucji jeszcze się nie zamknęły i jeszcze chwilę potrwa, zanim okaże się na ile były efektywne. Przebieg pandemii nie powinien nas już zaskoczyć, ale całkowicie wykluczyć się tego nie da. Bez względu na to, jeśli za 3 miesiące przewidywania menedżerów się sprawdzą, Indeks FRI za maj sięgnie 59,5 pkt, co oznaczałoby wzrost o 3,3 pkt w stosunku do lutego br.” – powiedział Chołost.
Jak podał Instytut, w styczniu br. wartość produkcji sprzedanej artykułów spożywczych, po uwzględnieniu różnicy w liczbie dni roboczych, była wyższa o 6% w relacji rocznej.
„Sytuacja pandemiczna nadal jest niepewna. Popyt z branży HoReCa pozostaje ograniczony, a kolejne fale pandemii odsuwają w czasie 'odmrożenie’ gospodarek w państwach UE. Z drugiej jednak strony, wyniki branży wskazują, że przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie w warunkach COVID-u, a program szczepień daje szanse na trwałą stabilizację sytuacji, być może już w drugiej połowie roku” – powiedział analityk sektora rolno-spożywczego w Santander Bank Polska Grzegorz Rykaczewski.
Indeks FRI (Indeks Food Research Institute, wcześniej Indeks IBŻ) to liczony co kwartał wskaźnik, pokazujący nastroje w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego. Badanie z lutego 2021 r. zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego i on-line, wspomaganego komputerowo (CATI/CAWI) na grupie 206 menedżerów firm z branży. Indeks FRI powyżej 50 pkt. oznacza poprawę nastrojów w porównaniu z poprzednim miesiącem, poniżej 50 pkt. – pogorszenie nastrojów. 50 pkt. oznacza brak zmiany.
Food Research Institute to polski instytut badawczy, który specjalizuje się w analizach rynku rolno- spożywczego.
Źródło: ISBnews