ArcelorMittal Poland ocenia sytuację w 2021 roku jako trudną i złożoną m.in ze względu na rekordowo wysokie ceny uprawnień do emisji CO2, a w Polsce dodatkowo – wysokie ceny energii oraz opłata mocowa, wynika z informacji przekazanych ISBnews. Spółka na bieżąco realizuje swoje plany inwestycyjne i prowadzi rozmowy o nowych źródłach energii.
„Choć Europejskie Stowarzyszenie Producentów Stali EUROFER szacuje, że po spadku produkcji stali w u.br. o 13%, obecnie sytuacja ma się poprawić i wzrosnąć o nieco ponad 4%, to nikt nie daje gwarancji, iż te oczekiwania się spełnią” – napisało biuro prasowe ArcelorMittal Poland w odpowiedzi na pytania ISBnews.
Dodatkowo problemem polskiego rynku, w ocenie ArcellorMittal Poland jest import wyrobów stalowych. Spółka podała, że „w ocenie Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, w 2020 roku zaledwie 24% wyrobów hutniczych zużytych przez polską gospodarkę pochodziło z krajowych zakładów. Resztę, czyli 76%, stanowił import”. W ubiegłym roku z Rosji, Ukrainy i Białorusi sprowadzono blisko 3 mln ton wyrobów hutniczych, dodatkowo stal napływała z Korei Płd. Chin, Indii, Turcji i Mołdawii.
Mimo tych wszystkich problemów, ArcelorMittal Poland na bieżąco realizuje swoje plany inwestycyjne w posiadane aktywa, co oznacza, że rozwijana będzie część surowcowa w hucie w Dąbrowie Górniczej oraz przetwórstwo w Hucie im. Sendzimira w Krakowie. Również Koksowania Zdzieszowice prowadzi bez zakłóceń produkcję koksu na potrzeby zakładów kapitałowej.
Spółka, na ten moment, nie realizuje jeszcze projektów związanych z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii.
„Prowadzimy rozmowy o nowych źródłach energii. Możliwe, że będziemy wykorzystywać lub zaoferujemy własne tereny pod nowe instalacje fotowoltaiczne. Koncern jest obecnie na etapie oceny technicznych i ekonomicznych uwarunkowań takiego rozwiązania” – powiedział ISBnews prezes i dyrektor generalny Sanjay Samaddar.
AMP jest największym producentem stali w Polsce, skupiając ok. 70% potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą zakłady koksownicze w Zdzieszowicach będące największym producentem koksu w Polsce i w Europie. ArcelorMittal Polnad produkuje wyroby długie, płaskie i specjalne oraz półwyroby m.in. dla budownictwa, przemysłu, AGD i transportu. Wartość dotychczasowych inwestycji w Polsce to ponad 7 mld złotych, poziom zatrudnienia to 11 tys. osób.
Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali, którego obroty w 2020 r. osiągnęły 53,3 mld USD, a produkcja stali surowej w zakładach na różnych kontynentach wyniosła 71,5 mln ton, zaś produkcja rudy żelaza 58 mln ton. ArcelorMittal jest notowany na giełdzie w Nowym Jorku (pod symbolem MT), Amsterdamie (MT), Paryżu (MT), Luksemburgu (MT) oraz hiszpańskich indeksach w Barcelonie, Bilbao, Madrycie i Walencji (MTS).
Źródło: ISBnews