Opinie ekspertów na temat bilansu miedzi w tym roku nie są jednoznaczne, jednak można oczekiwać, że popyt i podaż w bieżącym roku powinny być w równowadze, uważa wiceprezes KGHM Polska Miedź ds. finansowych Katarzyna Kreczmańska-Gigol.
„Opinie ekspertów na temat bilansu miedzi w tym roku nie są jednoznaczne. Generalnie wydaje się, że w odpowiedzi na wysokie ceny jest szansa na uruchomienie nowych projektów w branży i intensyfikację produkcji, czyli na wzrost podaży, ale dużo zależy od sytuacji związanej z pandemią i postępu w zakresie programów szczepień, czyli uniknięcia kolejnych ograniczeń w produkcji w związku z pandemią. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że Zielony Ład generuje wyższy popyt na miedź. Można powiedzieć, że popyt i podaż w bieżącym roku powinny być w równowadze” – powiedziała Kreczmańska-Gigol w czasie czatu inwestorskiego w portalu Strefa Inwestorów.
Wiceprezes odniosła się też do przyszłości kopalni Robinson w Stanach Zjednoczonych.
„Obecnie przewidywane życie kopalni Robinson wynosi 9 lat. Na bieżąco prowadzone są prace w celu ustalenia potencjalnych możliwości dotyczących przedłużenia okresu ekonomicznej eksploatacji tej kopalni” – powiedziała Kreczmańska-Gigol.
Początki kopalni Robinson sięgają roku 1867, a pierwsze wydobycie koncentrowało się głównie na eksploatacji złota i srebra. Jednakże już w 1872 roku odkryto znaczące pokłady rud miedzi na terenie dzisiejszej kopalni i już rok później rozpoczęto eksploatację czerwonego metalu. Od tego czasu z niewielkimi przerwami pozyskuje się w niej miedź, złoto oraz srebro, a od niedawna również molibden. Obecnie prowadzone wydobycie zostało wznowione w 2004 roku, po tym jak w 1999 roku wstrzymano działalność górniczą ze względu na niskie ceny metali na świecie.
KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews