Bank Światowy oczekuje, że gospodarki rozwijające się w regionie Europy i Azji Środkowej osiągną w 2021 r. wzrost na poziomie 3,6% i przyspieszą do 3,8% w przyszłym roku, „kiedy skutki pandemii będą stopniowo wygasać, zaś handel i inwestycje przyspieszą”, podała instytucja.
„Z powodu pandemii część gospodarek w regionie może powrócić do poziomów sprzed pięciu lat, jeśli chodzi o poziom dochodu na głowę. Ponadto wzrośnie też ubóstwo, głównie z powodu większego bezrobocia. Pomimo spodziewanego odbicia koniunktury, wzrost PKB na głowę w regionie będzie wolniejszy, niż wskazywałyby na to trendy sprzed pandemii” – czytamy w komunikacie dotyczącym najnowszego raport Banku Światowego traktującego o sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej.
Z raportu Banku Światowego wynika, że bardzo ważne dla długoterminowego, inkluzywnego wzrostu gospodarczego są „dobre praktyki w zakresie rządzenia”.
„Pandemia uwidoczniła konieczność dobrego rządzenia ze względu na ważną rolę, jaką administracja gra w ograniczaniu negatywnych zdrowotnych, gospodarczych i społecznych skutków wirusa. Wśród wykorzystywanych przez rządy instrumentów znalazły się ograniczenia w przemieszczaniu się, programy szczepień, tarcze gospodarcze w celu ochrony pracowników i firm, a także nauczanie zdalne dla milionów uczniów” – napisano.
„Można się spodziewać, że w najbliższych latach rola państwa w krajach regionu będzie rosła, głównie z powodu konieczności rozbudowy systemu ochrony zdrowia i opieki długoterminowej dla starzejącej się populacji. Ponadto rosną oczekiwania społeczeństwa co do działań na rzecz ograniczania nierówności, a także – w wyniku pandemii – na rzecz reform w zdrowiu i edukacji” – dodano w raporcie.
Źródło: ISBnews