Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) spodziewa się emisji zielonych obligacji przez kolejne polskie miasta, na potrzeby transformacji klimatycznych, poinformował członek zarządu Radosław Kwiecień.
Bank ocenia, że dużym sukcesem zakończyła się emisja zielonych obligacji dla Łodzi. Pozyskano z rynku finansowego 50 mln zł.
„Teraz przygotowywane są projekty zielonych emisji dla innych polskich miast, na potrzeby transformacji klimatycznych” – powiedział Kwiecień podczas panelu na „Kongresie 590”, którego patronem medialnym jest agencja ISBnews.
BGK ok. 20% swojego portfela ma zaangażowane w projekty realizowane przez samorządy lub podmioty związane z samorządami.
„Największe wyzwania stojące przed samorządami to inwestycje związane z neutralnością klimatyczną w tym ciepłownictwo, nisko i zeroemisyjny transport publiczny oraz termomodernizacja” – uważa Kwiecień.
W ocenie ekspertów BGK, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska – jeśli tylko zostaną dobrze przygotowane i wykażą efektywność energetyczną – nie powinny mieć problemów ze znalezieniem źródeł finansowania.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.
Źródło: ISBnews