Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych ws. nadzoru właścicielskiego. Uwzględnił poprawki złożone przez Prokuratorię Generalną dot. wspólników mniejszościowych i spółek zależnych, poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
„Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i skierował do dalszych prac rządowych projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. […] Projekt ustawy przyjęto z uwzględnieniem poprawek zgłoszonych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, co wzmocni ochronę wspólników mniejszościowych oraz wierzycieli spółek zależnych” – czytamy w komunikacie.
Projekt jest częścią reformy nadzoru właścicielskiego zainicjowanej w ubiegłym roku przez MAP. Prace nad nim trwały od lutego 2020 r. Od 6 sierpnia do 19 września ub. r. organizowane były konsultacje publiczne. W ich trakcie zgłoszono ok. 800 stron uwag, część z nich została uwzględniona.
Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakłada wprowadzenie do polskiego prawa tzw. prawa holdingowego regulującego relacje prywatno-prawne spółki dominującej i spółek zależnych oraz zwiększenie efektywności nadzoru w spółkach kapitałowych zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych.
Projekt odróżnia „grupę spółek” od stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami, o którym jest mowa w obecnych przepisach kodeksu spółek handlowych oraz „interes grupy spółek” jako kategorię prawną odrębną od stosunku dominacji i zależności. Według autorów projektu, zarówno spółka dominująca, jak i spółka zależna – niezależnie od tego, że powinny one kierować się interesem własnej spółki, a więc odpowiednio interesem spółki dominującej albo interesem spółki zależnej – powinny kierować się także „interesem grupy spółek”.
Przepisy objęte zakresem projektu mają ułatwić sprawne „zarządzenie” grupą spółek przez spółkę dominującą, w związku z realizacją wspólnej strategii gospodarczej grupy, mają też zapewniać ochronę określonych grup interesu występujących w przypadku grupy spółek.
Regulacja ma tworzyć także warunki prawne przyczyniające się do wzmocnienia nadzoru realizowanego przez właścicieli oraz rady nadzorcze. Zakłada także m.in. uporządkowanie kwestii kadencji i mandatu członków organów menadżerskich, wprowadzenie zapisu o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy nawet po wygaśnięciu kadencji członka rady nadzorczej, wpisanie do zapisów kodeksu zasady osądu biznesowego.
Projektowane przepisy mają dotyczyć ponad 440 tysięcy spółek kapitałowych w Polsce.
Źródło: ISBnews