Komisja Europejska powinna podjąć decyzję w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w ciągu najbliższego miesiąca, później plan musi zostać oceniony przez Radę Europejską. Następnie, po uzgodnieniu dokumentacji między KE i Radą, z końcem lipca bądź we wrześniu, pierwsza transza zaliczkowanych środków powinna trafić do Polski, poinformował ISBnews wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
„Myślę, że Komisja zdecyduje w ciągu miesiąca. Jestem o tym przekonany” – powiedział Buda w rozmowie z ISBnews.
Zastrzegł jednak, że po decyzji Komisji w sprawie KPO będzie wypowiadać się Rada pod prezydencją słoweńską, więc – jak zaznaczył – będzie to wymagało „pewnej organizacyjnej mobilizacji”. Zdaniem wiceministra, wszystkie KPO powinny zostać przez Komisję zaakceptowane. Pozytywną ocenę uzyskały już plany, przedstawione przez Portugalię, Hiszpanię, Grecję , Danię i Luksemburg.
„Wszystkie plany będą zaakceptowane. Nie mam najmniejszej wątpliwości. To kwestia długości tych dyskusji [KE z poszczególnymi państwami nad kształtem KPO] i pracy samej Komisji Europejskiej” – dodał.
Pytany, kiedy te procedury się zakończą, wiceminister powiedział: „albo z końcem lipca, albo we wrześniu, wszystko zależy od pracy zarówno Komisji, jak i Rady Europejskiej”. Przypomniał, że w sierpniu agendy instytucji unijnych nie działają ze względu na okres urlopowy.
Odnosząc się natomiast do pytania, kiedy środki zaliczkowane w ramach KPO trafią do kraju, wskazał: „Pierwsza zaliczka 13% – liczymy na to, że to będzie w ciągu kilku miesięcy, czy to będzie lipiec czy to będzie wrzesień – trudno powiedzieć. To jest niezależne od nas. My ze swej strony zrobiliśmy wszystko”.
Komisja Europejska w tym tygodniu wyemitowała na Next Generation EU dziesięcioletnie obligacje o łącznej wartości 20 mld euro z terminem zapadalności w 2031 roku. Komisja planuje emisję obligacji i bonów na ten instrument o łącznej wartości 800 mld euro, a w tym w roku – 100 mld euro.
Najważniejszą częścią zaproponowanego w maju ub. roku pakietu Next Generation EU o wartości 750 mld euro jest Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności z budżetem 672,5 mld euro. W ramach tego Instrumentu państwa Unii przygotowały Krajowe Plany Odbudowy.
Polski Krajowy Plan Odbudowy został przyjęty przez Radę Ministrów 30 kwietnia i nieformalnie przekazany Komisji Europejskiej. 3 maja Komisja otrzymała finalną wersję KPO.
Wynegocjowana dla Polski kwota w ramach Krajowego Planu Odbudowy i środków budżetowych na lata 2021-2027 to łącznie ok. 160 mld euro, w tym ponad 125 mld euro w formie dotacji bezpośrednich. W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) ma to być – 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pożyczek.
Źródło: ISBnews