Szacunkowa wielkość szarej strefy w Polsce w trakcie pandemii w 2020 roku wyniosła 18-20% PKB, wynika z raportu Global Compact „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2020-2021”.
„W ocenie Global Compact, szara strefa utrzymuje się na poziomie 18-20% PKB i jest to względnie realny szacunek. Należy zwrócić uwagę, że sam rynek HoReCa (Hotelarstwo, Restauracje, Catering) wart był w 2019 roku 32,7 mld zł, a zatem problemy tego jednego rynku w trakcie pandemii mogą podnieść szacowaną wartość szarej strefy o prawie 1,5 punktu procentowego. Jednak wiemy, że nie tylko ta branża ucierpiała w trakcie pandemii i przeniosła się częściowo do szarej strefy” – czytamy w raporcie.
Global Compact zastrzegło, że szacunki są oparte o niepełne dane, gdyż precyzyjne określenie skali i wielkości szarej strefy w czasie pandemii w ub.r. „wymaga większej liczby zgromadzonych informacji i badań”.
Z badań dla 130 krajów wynika, że 10-proc. wzrost intensywności epidemii odpowiada zwiększeniu szarej strefy o 2,1%.
W raporcie wskazano, że firmy, które nie spełniały wymogów formalnych, by otrzymać wsparcie z tarczy antykryzysowej, „nie miały motywacji do tego, aby respektować inne zasady, zatem mając do wyboru – czy zakończyć działalność, czy przejść (czasowo lub nie) do szarej strefy, aby utrzymać biznes oraz miejsca pracy, wydaje się, że wiele z nich nie miało wyjścia i wybrało szarą strefę”.
„Kolejnym ważnym trendem w walce z szarą strefą jest spowolnienie produkcji prawa. Przypomnę, że na koniec 2017 roku powstało 27 118 stron maszynopisu nowego prawa. Było to mniej niż w roku 2016, kiedy powstało 31 906 stron. W roku 2020 trend spadkowy się utrzymał i było to już tylko 14 900 stron nowego prawa. To – według badania Grant Thornton – najniższy wynik od 12 lat i o 31% niższy niż przed rokiem. Niestety, mankamenty tworzenia w Polsce prawa pozostają niezmienne. Projekty aktów prawnych są często tworzone w pośpiechu, często z pominięciem pogłębionych konsultacji branżowych i społecznych, czy dyskusji z specjalistami w danej dziedzinie. Bazując na prowadzonym już od 7 lat badaniu, średni okres prac nad ustawą w roku 2020 to zaledwie 77 dni. Przy tak dużym tempie prac nie sposób ustrzec się przed lukami w regulacji, które skrzętnie wykorzystują mafie gospodarcze i przedstawiciele szarej strefy. Dobre prawo należy tworzyć w oparciu o mądrą zasadę śpiesz się powoli, zwłaszcza gdy prace dotyczą regulacji będących narzędziem przeciwdziałania szarej strefie w gospodarce” – skomentował przedstawiciel i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski, cytowany w raporcie.
Raport został przygotowany, bazując na danych i materiałach źródłowych na 21 czerwca 2021 roku.
Źródło: ISBnews