Zgodnie z naszymi projekcjami, w tym roku roczny wskaźnik cen utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu, czyli powyżej 3,5%, a oddziaływanie czynników powodujących wzrost CPI wygaśnie w przyszłym roku, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. W 2022 r. inflacja wróci w granice celu, dodał.
„Inflacja jak dotąd nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków. Wszystkie wynagrodzenia i świadczenia emerytalne rosną znacząco szybciej niż inflacja. Jeśli chodzi o perspektywy inflacji, to tak jak wskazujemy w komunikacie RPP, zgodnie z naszymi projekcjami, w tym roku roczny wskaźnik cen utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu, czyli powyżej 3,5%. Wynika to wyłącznie z wcześniejszych podwyżek cen energii, paliw i opłat za wywóz śmieci. Nie mamy na to żadnego wpływu. Jednak wiemy też, że oddziaływanie tych czynników wygaśnie w przyszłym roku” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
Podkreślił, że baza odniesienia w przyszłym roku ulegnie zmianie i w 2022 r. inflacja się obniży się.
„W 2022 r. inflacja się obniży i będzie kształtować się w granicach celu inflacyjnego – prawie dokładnie w granicach celu inflacyjnego. Pamiętajmy, że celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji […] na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości 1 pkt proc. w średnim okresie” – dodał.
Glapiński zwrócił uwagę, że na obniżenie się inflacji do poziom u zgodnego z celem wskazują także wyniki projekcji, z którą się RPP właśnie się zapoznała.
„Ta projekcja pokazuje korzystny rozwój sytuacji gospodarczej. Nawet jeśli kolejne fale pandemii nie odbiją się już znacząco na aktywności – czego się obawiamy cały czas – i utrwali się ożywienie koniunktury, które jest wspierane m.in. przez działanie NBP, to dynamika cen w przyszłym roku będzie wyraźnie niższa niż obecnie. To pokazuje najbardziej aktualna projekcja z tego miesiąca” – ocenił szef banku centralnego.
Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 22 czerwca 2021 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,8-4,4% w 2021 r. (wobec 2,7-3,6% w projekcji z marca 2021 r.), 2,5-4,1% w 2022 r. (wobec 2-3,6%) oraz 2,4-4,3% w 2023 r. (wobec 2,2-4,2%).
Źródło: ISBnews