Pod wpływem pandemii ponad 40% Polaków chce ograniczać wydatki i oszczędzać – głównie na książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście, wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Z kolei 3% osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi.
W badaniu zrealizowanym w czerwcu br. na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor niemal połowa dorosłych rodaków oznajmiła, że pandemia wpłynęła na ich podejście do domowego budżetu i przede wszystkim przekonała, że należy żyć skromniej, podano.
„Takie deklaracje nie powinny dziwić. Od marca 2020 roku przedsiębiorcy i konsumenci żyją w ciągłej niepewności. Pomimo tego, że obecnie prawie zapomnieliśmy o obostrzeniach, to już za miesiąc, dwa możemy wrócić do zamknięcia poszczególnych branż. Polacy martwią się o przyszłość i obecnie aż 42% badanych deklaruje, że stara się wydawać pieniądze w sposób bardziej przemyślany. Częściej taką postawę deklarują kobiety oraz osoby w wieku od 35. do 54. roku życia. Tylko 3% osób chętniej sięga do portfela” – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.
Odsetek osób nieograniczających wydatki maleje wraz z wiekiem: od 9% wśród osób poniżej 25. roku życia, po 1% wśród osób powyżej 64. roku życia. Stosunku do wydatków nie zmieniło pod wpływem pandemii 40% rodaków. Jedna czwarta z nich tłumaczy, że zawsze starali się ograniczać zakupy do tych najbardziej niezbędnych, a pozostali nie widzą potrzeby wprowadzania zmian.
Uwzględniając aktualne dochody, oszczędności i poziom cen, 40% Polaków deklaruje, że stać ich na mniej niż przed pandemią. Blisko połowa dorosłych Polaków (47%) mówi, że ich zdolności nabywcze nie uległy zmianie, a 13% dostrzega poprawę i wskazuje, że może sobie pozwolić na więcej, podsumowano.
Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1048.
Źródło: ISBnews
I bardzo dobrze. Nie można być całe życie obojętnym na pewne rzeczy. Oszczędzanie to podstawa jeśli chce się cokolwiek w życiu mieć więcej. Tylko tez trzeba robić to z głowa. Bo nie chodzi o to, żeby te pieniadze włożyć do skarpety na czarną godzinę. One powinny na siebie pracować jak jest w ppk. Inwestycja daje oszczędność dzięki zarobkom na funduszach.