Słabnący od dłuższego czasu złoty nabrał w ostatnich dniach sił, a trend ten może być kontynuowany za sprawą lepszych nastrojów na globalnych rynkach. Tematem przewodnim, a może nawet jedynym, będzie dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
Ostatnie dwa dni przyniosły poprawę nastrojów na globalnych rynkach, co automatycznie przełożyło się na lepszy sentyment wokół walut rynków wschodzących, na czym zyskał znajdujący się w dość dramatycznej sytuacji złoty. Pozytywny dla rodzimej waluty trend kontynuowany jest również dzisiaj – para EUR/PLN przed otwarciem europejskich rynków notowana była na najniższym od tygodnia poziomie 4,5750, USD/PLN znalazła się w okolicach lokalnego wsparcia 3,8800, podobnie jak CHF/PLN, dla której poziomem tym są okolice 4,2280.
Dla najbliższej przyszłości złotego ważne może być dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O ile w kwestii samej decyzji dotyczącej stóp procentowych oraz programu skupu aktywów nie należy oczekiwać jakichkolwiek ruchów, o tyle zapowiedź przyszłych działań i mająca miejsce tuż po ogłoszeniu decyzji konferencja może już mieć znaczny wpływ na kształtowanie się nastrojów. Zwłaszcza, że dzisiejsze posiedzenie i konferencja mają miejsce tuż po ogłoszeniu nowej strategii EBC, w której akceptowalne będą tymczasowe odchylenia od celu inflacyjnego, co pozwoli na bardziej elastyczne (czyt. gołębie) podejście do polityki pieniężnej.
Uczestnicy rynku oczekują, że zaplanowany pierwotnie do marca 2022 roku program skupu aktywów PEPP o wartości 1,85 bln euro może zostać wydłużony. Pomimo, że zapowiedź utrzymywania gołębiej polityki przez dłuższy niż zakładano czas powinno skutkować osłabieniem się euro, w tym przypadku nie można wykluczyć pozytywnej reakcji europejskiej waluty. Taka informacja byłaby bowiem sygnałem, że stymulowana bodźcami gospodarka będzie rosła w siłę, a to z kolei sprzyja umacnianiu się waluty. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, wówczas apetyt na ryzykowne aktywa powinien wzrosnąć, co dałoby szansę na kontynuację aprecjacji złotego w kolejnych dniach.
Patrząc na aktualny sentyment rynkowy wśród inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex poprzez platformę transakcyjną CMC Markets można zauważyć wyraźnie pro-złotowe nastawienie. W przypadku EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN wartość pozycji krótkich, czyli nastawionych na umacnianie się złotego, przekracza 80%. Jedynie w odniesieniu do franka inwestorzy są nastawienie sceptycznie i oczekują kontynuacji jego umacniania.
Wydaje się, że dzisiejsze notowania zostaną w pełni zdominowane przez EBC, jednak mimo wszystko warto przyjrzeć się również publikacjom makroekonomicznym, które mogą nabrać znaczenia w kolejnych dniach. O godzinie 16:00 opublikowany zostanie wskaźnik zaufania konsumentów w Strefie Euro, a wcześniej, o godzinie 14:30, poznamy cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
Źródło: ISBnews / Maciej Leściorz, CMC Markets