ML System uruchomi seryjną produkcję szyb z powłoką kwantową (Quantum Glass) jesienią 2021 r., poinformował ISBtech prezes ML System Dawid Cycoń. Wskazał ponadto, że zakończenie inwestycji w ramach projektu 2DGlass planowane jest w I kwartale 2022 r., a projekt Active Glass ma się zakończyć w 2023 r.
„Rynek wyczekuje startu masowej produkcji Quantum Glass, widzimy duże zainteresowanie naszych partnerów tą technologią. Linia wytwórcza dedykowana aktywnemu szkłu z powłoką kwantową będzie unikatowa w skali świata, dlatego kompletowanie maszyn było procesem wymagającym, który – przede wszystkim ze względu na pandemię – wymagał od wykonawców urządzeń oraz od nas dodatkowego zaangażowania i czasu. Przed nami parametryzacja, a po jej wykonaniu planujemy uruchomić masową produkcję Quantum Glass. Jej start szacujemy na jesień 2021 r. Jest zbyt wcześnie, żeby mówić o cenach i wielkości produkcji. Szacujemy, że początkowy poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Wydajność produkcyjną planujemy stopniowo zwiększać” – poinformował ISBtech Cycoń.
Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą, zostały już dostarczone spółce, aktualnie trwa ich integracja. Przed startem masowej produkcji konieczna jest jeszcze jej parametryzacja, dodał.
„Zakończenie inwestycji w ramach projektu 2DGlass planowane jest w I kwartale 2022 r. Z kolei największy projekt inwestycyjny, Active Glass, planujemy zakończyć już w 2023 roku” – wskazał prezes.
ML System równolegle pracuje nad kolejnymi projektami. Jednym z nich jest Covid Detector. Urządzenie po raz pierwszy zostało wykorzystane w trybie profesjonalnym już podczas dwóch wydarzeń masowych.
„Wyniki oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności Covid Detectora potwierdziły, że urządzenie ma ogromny potencjał do masowego wykorzystania i skutecznej diagnostyki nie tylko koronawirusa, ale w przyszłości także innych patogentów. Komercjalizacja urządzeń medycznych jest jednak procesem czasochłonnym i wiąże się z koniecznością uzyskania niezbędnych dopuszczeń, rekomendacji i certyfikatów” – dodał Cycoń.
W wyniku ostatnich intensywnych działań Covid Detector został zarejestrowany do użytkowania w trybie profesjonalnym, czyli może być urządzeniem diagnostycznym stosowanym przez profesjonalnych diagnostów. ML System stara się również o wydanie rekomendacji przez właściwe organy, która zezwoliłaby na wykorzystanie urządzenia w procesach kwalifikacji osób badanych do kwarantanny lub jej zdjęcia. Równolegle trwa procedura zezwalająca na stosowanie urządzenia w trybie tzw. samokontroli, czyli bez zaangażowania profesjonalnych diagnostów.
„Uzyskanie zezwolenia w tym trybie pozwoli na masowe wykorzystanie Covid Detectora m.in. w miejscach publicznych (np. imprezach masowych, hotelach, zakładach pracy), a więc wszędzie tam, gdzie może być wymagane przeprowadzanie testów przesiewowych. W tym przypadku natomiast niezbędne jest jeszcze uzyskanie certyfikatu zgodności dla wyrobów medycznych do samokontroli, które wydaje jednostka notyfikowana. Zależy nam na jak najszybszym zakończeniu tej fazy, jesteśmy zdeterminowani i chcielibyśmy zdążyć przed potencjalną czwartą falą zakażeń” – podsumował prezes ML System.
ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 r.
Źródło: ISBnews