Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, wprowadzającą możliwość dokonywania zamiany nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe położonych w Jaworznie i Stalowej Woli oraz terenów z nimi sąsiadujących na lasy, grunty i inne nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Zamiana taka będzie możliwa w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy „w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami:
1) polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo
2) strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych” – czytamy w komunikacie.
Stroną umowy zamiany będzie mogła być wyłącznie:
– państwowa osoba prawna w rozumieniu art. 3 ust. 1-3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym;
– osoba prawna, w której Skarb Państwa posiada większość akcji w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, lub
– jednostka samorządu terytorialnego.
Umowa zamiany będzie miała określać cel, dla którego zamiana jest dokonywana, a brak jego realizacji w terminie 10 lat od dnia dokonania zamiany umożliwiał po stronie podmiotów reprezentujących Skarb Państwa (dyrektora generalnego Lasów Państwowych lub starosty) roszczenie o:
– zwrot nieruchomości od każdoczesnego jej właściciela; albo
– zapłatę przez podmiot, z którym zawarto umowę zamiany, określonej w tej umowie różnicy między wartością zamienianych nieruchomości, będących przedmiotem zamiany, jeżeli wartość nieruchomości pierwotnie będących własnością Skarbu Państwa była wyższa niż wartość nieruchomości, które Skarb Państwa otrzymał w wyniku zamiany, podano także.
Zamiana ma być dokonywana przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki. W dzisiejszych realiach oznacza to, że wniosek składałby minister klimatu i środowiska w porozumieniu z ministrem rozwoju.
Zamiana będzie możliwa dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji sejmowej właściwej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej. Brak wydania takiej opinii w ciągu miesiąca od doręczenia żądania będzie traktowany jako opinia pozytywna.
Z zamiany będą wyłączone obszary objęte niektórymi formami ochrony przyrody, czyli:
1. parki narodowe;
2. rezerwaty przyrody;
3. parki krajobrazowe;
4. obszary chronionego krajobrazu;
5. obszary Natura 2000.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Źródło: ISBnews